Turizmus Program

Családi hétvége a Városligetben

Retro Majális a Siófoki Nagystrandon

Tájházak Napja

Jármű Expo

Jacuzzis szállás

TOP 100 úticél

Tavaszköszöntő családi buli a budapesti Városligeti Műjégpályán!
Retro Majális a Siófoki Nagystrandon!
Joy napok május 11-18. között a hévízi Bonvitalban - akár 40% kedvezmény
A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete
Aktív wellness pihenés a Tisza-tónál - Fedezze fel velünk a Tisza-tó élővilágát és pihenjen nálunk!
Tavaszköszöntő családi buli a budapesti Városligeti Műjégpályán!
Retro Majális a Siófoki Nagystrandon!
Joy napok május 11-18. között a hévízi Bonvitalban - akár 40% kedvezmény
A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete
Aktív wellness pihenés a Tisza-tónál - Fedezze fel velünk a Tisza-tó élővilágát és pihenjen nálunk!
Tavaszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel
Tavaszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel

Gyömrői Tájház

2230 Gyömrő, Gróf Teleki Pál utca 46.

Megnézem a térképen

Gyömrő főszögi falurészében, a Gr.Teleki utca 46. szám alatt áll az 1840-es évekből fennmaradt műemléki épület, amely a 19-20. század jellegzetes gyömrői házát mutatja be. 1983-ban az id. Pál Mihály Hagyományőrző és Művészeti Kör munkájával, és a lakosság lelkes adományozásából néprajzi és helytörténeti gyűjteménnyel nyitotta meg a kapuit a tájház. Épülete belesimul egy szakaszosan még fellelhető, hagyományos, fésűs utcaképbe, melynek külső képe, és belső elrendezése Gyömrő hagyományos népi életének mozzanatait, a település történetét kívánja bemutatni minél nagyobb hitelességre törekedve.
Gyömrői Tájház

Kapcsolat, elérhetőség

Szeretné aktiválni elérhetőségeit az oldalon?

Partner információ

A Tájház története

A tájház épülete vastag verfal, szarufás nyeregtetőjét korábban vegyes nád-zsúp, most natúr hódfarkú cserép fedi. A 19. század második felében a polgárosodás hatására a paraszti építészetben és lakásbelsőben bekövetkezett változásokat a tájház állandó kiállítási anyaga mutatja be az első három helységben (tisztaszoba, konyha-pitvar, lakószoba). A két hátsó helyiség a helytörténeti- és időszaki kiállításoknak ad otthont.

A pitvar és a konyha

A bejárati ajtón át a pitvarba jutunk. Jobb oldalon a kenyérdagasztás eszközeit láthatjuk: a dagasztóteknőt a teknőtállal – amelyet Csorba János 1915-ben készített – a keresztfát, a lisztes kanalat. Baloldalon az ajtó mögött található a vízpad, amin a vizes vödröt, és az ivóvizes cserépkorsókat tartották. Itt van törölközőtartó is. A pitvart a konyhától elválasztó fehérre meszelt boltív pillérei két gyönyörű klasszicizáló oszlop, amelyet a faluban több helyen, mint tornácoszlopokat csodálhatunk meg. A ház különlegessége, hogy ezen oszlopok itt, a belső térben kaptak helyet. E válaszfalon függ a tálas, amelyen az edényeket tartották: díszes tányérokat, valamint köcsögöket.

A konyha az ételkészítés és eszközkészletének helye. Az oldalpadka egyik végében lévő nyílt tűzön főztek, valamint itt tárolták a cserépfazekakat. A vaslábra lábast, vagy fazekat tettek. Az oldalpadka hátsó fallal érintkező sarkában található a katlan, amelynek teteje és belső oldala nyitott. A katlan tetején elhelyezkedő bográcsot leginkább vízmelegítésre, vagy krumpli főzésre használták.

A tájház konyhájának mennyezete, szabadba vezető nyílt füstelvezetőt, ún. szabadkéményt építettek, amely tükrözi a 19. sz. végén használatos vályogból és téglából épített kémények típusát. Az így kialakított kéményekbe, beépített rudakra akasztották a füstölni való húst, kolbászt, szalonnát.

A tisztaszoba

A tisztaszoba a 19. század második felében használatos berendezést mutatja be. Baloldalon, a sarokban áll a boglyakemence, padkáján ugyanúgy, ahogyan a döngölt földpadlón, házilag szőtt rongyszőnyeget találunk. A jobb oldalon lévő ágy díszítése megegyezik az átellenes sarokban levő vetett ágyéval. A vetett ágyban sohasem feküdtek. Legfeljebb akkor bontották meg, ha gyermekágyas asszony volt a házban. Ilyenkor az ágy végénél helyezték el a bölcsőt. A vetett ágyon felhalmozott ágyneműk száma, valamint díszítettsége a család vagyoni helyzetét mutatta. Az ágy végében álló láda a menyasszony hozományát tartalmazta. A 19. század végi ünnepi viselet mutatja be az ágy mellett elhelyezett bábukon.

A kemencével átellenes sarokban áll a sarokpad és az asztal, két székkel. Az asztalon Biblia, zsoltároskönyv és petróleumlámpa áll. Az asztal fölött a református családoknál jellegzetesen elterjedt aradi vértanúkat ábrázoló olajnyomat függ.

A falon található még esküvői kép, ősök portréi és családi képek. Az udvarra néző ablak jobb oldalán áll a sublót, felette a díszes tükör. A sublótban tartották a ruhaneműket, ágyneműket, kendőket, törölközőket. A sublót tetején ritkán használatos csuprok, bögrék állnak. A tisztaszoba teljes bútorzata Karsai Lászlóné ajándéka.

A lakószoba

A Dózsa György u. 18. szám alatt állt T. Kovács János és felesége Iván Zsuzsanna 1838-ban épült háza, a melynek lakószoba leírását unokájuk, Mocsári Ferenc adta közre. A lakószoba az 1940-es években használt bútorokkal van berendezve. A szobába lépve döngölt földpadló téglaburkolatot találunk. Jobb oldalon áll a karos pad, amely előtt az esztergált lábú asztal áll, székkel. A pad felett petróleumlámpa függ.

A kemence helyett a jobb belső sarokban áll a csipkés sparhelt. Az ágyon a szalmaszák, alatta ládában krumplit csíráztattak, ill. télen a teknőben a sózott húst tartották. Az ablak előtt egész évben állt a szövőszék, amely helyett most a kenderfeldolgozás eszközeit állítottuk ki: tiloló, gereben, gombolyító, motolla.

A család a Kiserdő és az Öregszőlő között termelt kenderből szőtt pokrócot és 60 cm széles rongyszőnyeget, valamint sűrű zsákvásznat, a harkát, amelyet batyuzásra, teherhordásra használtak. 1956- ban befejeződött a családi szövés, a szövőszéket lebontották, és a padlásra vitték. Az ajtóra belül téli gúnyát, törölközőt, vászontarisznyát akasztottak.

Az ajtó mögött, a sarokban szék és szerszámos kisasztal állt, e helyett a mosáshoz használt eszközöket: mosósulykot és a vasaló elődjét, a mángorlót láthatjuk. A falon kukoricafosztást és díszített guzsalytalpat bemutató kép függ.

A lakószoba berendezése részben tükrözi a korabeli leírást.

A Tájház-„Kossuth- Hangjának őrzője”

A tősgyökeres gyömrői Hegyi- Füstös István (1919-2014) kutatómunkájának eredménye Kossuth Lajos hangjának megtalálása és közzététele.

A gyömrői tájház gyűjteménye őrzi a bakelitlemezt, melyen e történelmi hang-emlék megelevenedik.

„Kossuth hangja” a legkorábbi ismert és máig (töredékesen) fennmaradt magyar beszédfelvétel, amelyet 1890. szeptember 20-án Torinóban két pesti vállalkozó Felner Károly és Barna Tivadar rögzített. A felvétel 1890. október 6-án, Aradon a vértanúk emlékművének átadásán hangzott el. A hangfelvétel eredetijét az Országos Széchényi Könyvtár Zeneműtára őrzi. 1974. augusztus 17-én a Kossuth rádióban hangzott először a megtisztított hanganyag.

Hasznos Információk

A tájház látogatható: április 1-től november 15-ig.

Helyszínt tudunk biztosítani:
– Lánykikérésre és esküvői fotózásra
– Keresztelői lakomákra
– Családi eseményekre
– Baráti összejövetelekre
– Iskolai csoportok számára rendhagyó órák tartására

Rendezvényeknél kemence használatot tudunk biztosítani!
A tájház látogatásához előzetes bejelentkezés szükséges!

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

Gyömrői Tájház

Gyömrői Tájház

Értékelések (0)

Kifejezetten ajánlom

(0)

Kifejezetten nem ajánlom

(0)

Nagyon ajánlom

(0)

Nagyon nem ajánlom

(0)

Ajánlom

(0)

Nem ajánlom

(0)

Találatok száma: 0

Kapcsolat, elérhetőség

Szeretné aktiválni elérhetőségeit az oldalon?

Partner információ

érdekelnek a hirdetési lehetőségeink?

Kérlek, küldj e-mailt az info@programturizmus.hu címre!

Legjobb élmények

Tavaszköszöntő családi buli a budapesti Városligeti Műjégpályán!
A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete