6500 Baja, Baja-Szentistván, Pandúr utca 51. (46.205658 x 18.959097)
A kiállított néprajzi gyűjtemény velejét a bajaszentistváni Orlovácz Katalin hagyatéka alkotja. Ezt egészítik ki a ház utolsó lakója, Sokcsevics Józsefné Szekulity Katalin által felajánlott tárgyak, aki haláláig volt gondnoka a tájháznak.
Nyitvatartás:
keddtől – péntekig 10 – 16 óráig
November 1-től március 15-ig csak előzetes bejelentkezéssel látogatható.
A Magyarországi Délszlávok Demokratikus Szövetsége és az Országos Műemlékvédelmi Felügyelőség az 1970-es évek végén három népi épületet jelölt ki az országban, melyek a hazánkban élő délszláv nemzetiségek kultúrájának első reprezentánsai lettek volna. A Vas megyei Apátistvánfalván szlovén, Bács-Kiskun megyében Hercegszántón sokác, és Bajaszentistvánon bunyevác tájház létrehozását tűzték ki célul. Ezek közül azonban csak az utóbbi valósult meg.
A tájház kapuit az idén 30 esztendeje, 1979. július 1-jén a Baján megrendezett II. Folklórfesztivál keretei között a délszláv szövetség akkori főtitkára Mándics Mihály nyitotta meg. A kiállított néprajzi gyűjtemény velejét a bajaszentistváni Orlovácz Katalin hagyatéka alkotja. Ezt egészítik ki a ház utolsó lakója, Sokcsevics Józsefné Szekulity Katalin által felajánlott tárgyak, aki haláláig volt gondnoka a tájháznak.
Megemlítendő, hogy Solymos Ede egykori bajai múzeumigazgató nem volt túl derülátó a Bunyevác Tájháznak kiszemelt épület vásárlásával kapcsolatosan. Amint visszaemlékezésében leírta: „Javasoltam, hogy ne egy nádfödeles, háromhelyiséges kis parasztházat szerezzünk, hanem nagy portás, tágas, sok szobás »kulák« házat, melynek melléképületei is vannak. Itt tudnánk enteriőrt és kiállítást rendezni, és azokat a nagyméretű gazdasági eszközöket (szekér, vetőgép, stb.) is bemutatni, melyeket a múzeumban nem állíthatunk ki. Persze ilyen házat, megfelelő áron, egyik napról a másikra nem lehet találni. Közben ajánlatot kapott a tanács egy kis házra. Egy utcai beszélgetés alkalmával kérdezték véleményemet. Mondtam, hogy az nem megfelelő. Ettől kezdve senki sem kérdezett, csak arról értesültem, hogy megvásárolták.”
Sajnálni való továbbá, hogy a telket az értékesítéskor hosszában kettéosztották, ezáltal csökkent az udvar nagysága. A hagyományos falusi udvarok összképét az 1960-as években az is módosította, hogy miután a környéken megszűnt a lótartás, a korábban fordulóra alkalmas udvarokat szőlőlugasokkal telepítették be.
Mindezen kedvezőtlennek tűnő körülmények ellenére a Pandúr utca 51. számú épület az egyik utolsó hírmondója a környék hagyományos népi építkezésének. A nyeregtetős, náddal fedett, vert falú lakóház a szóbeli emlékezet szerint az 1860-as évek elején épült. A megye népi építészetének jellegzetes lakóháztípusa az ún. alföldi, vagy középmagyar lakóházak közé sorolható. A ház alaprajzát tekintve szoba-konyha-szoba beosztású, melyhez még egy kamra, és egy istálló kapcsolódik.
A tájház kapuján belépve rögtön szembetűnik, hogy az oromzattal ellentétben a gangfal nem fehérre meszelt, hanem színes, mintás festéssel díszített. Az előre megtervezett sablonokkal történő festésmód iránti igény a XIX–XX. század fordulóján Baján és környékén nemcsak a városi polgárságnál, hanem a falusi megrendelők körében is egyre nagyobb mértékben jelentkezett. A szobák ilyen stílusú festése jelentősen átalakította az egykori lakáskultúra képét.
A Bunyevác Tájház szobáinak falain is megjelenő, polgári hatást keltő színáradat minden bizonnyal a család vagyonosodását hivatott érzékeltetni.
A gangról a meglehetősen magas küszöbű ajtón nagy főhajtással ajánlatos belépni a szabadkéményes konyhába. Két oldalt tüzelőpadkák, itt találhatóak a különböző konyhai eszközök kerültek, úgymint: cserépfazekak, cseréptálak, köcsögök. A falakon az egykori bajai fazekasipar termékei (tányérok, tálak) láthatóak. A XX. század elején innen fűtötték a két szobai kemencét. A tetővel elzárt kemence szája melletti sarokba a fűtés kellékei, piszkafa és szénvonó, mellette kenyérsütőlapát.
A ház két ablakos, utcára néző helyisége az első szoba (prednja szoba), amely az országos gyakorlatnak megfelelően a lakóház legreprezentatívabb, legszebben berendezett része. A tisztaszobaként funkcionáló helyiség párhuzamos elrendezésű. A két ablak között található a sublód (armár, szanduk), a falak mellett pedig egy-egy ágy (krevet).
A szoba közepén van az asztal (asztal), körülötte néhány szék (sztolica). A sarokban lévő kemence (pety) a Bácskában elterjedt szögletes, kúpban végződő típus, amit a ház falához hasonlóan sablonnal mintásra festettek.
A bunyevácok – több magyarországi néprajzi csoporthoz hasonlóan – viseletükön keresztül igyekeztek a világ elé tárni anyagi helyzetüket. Hímzéseiken felettébb kedvelték a fehér színt, és nagyon ügyeltek a színnel együtt járó követelményre, a tisztaságra is. Jól tükrözi ezt az idős bunyevác asszonyok elmondása, akik szerint a XIX–XX. század fordulóján a fehérneműt tizenegyszer mosták át háziszappannal, majd keményfa hamuból készített lúghoz tizenegy üst vizet melegítettek, és ezzel forrázták le a ruhát. A nők kedvelték a drága selyem, bársony, brokát anyagokat. A ruházatuk a századfordulón polgárias jellegű volt: a szoknya földig, az 1900-as évektől bokáig ért, alatta több alsószoknyát (dolnje szuknja) viseltek. Az ing (kusulja) fölé vették a selyemből, bársonyból szabott, aranyszalaggal szegélyezett mellénykét (pruszluk). A fent említett ruhadarabok díszesebb példányai közül az udvar felőli ablaknál lévő szekrényre (sifonér) akasztva láthatunk néhányat.
A bunyevác nők a harisnyájukra (csorapa) az öltözet szövetéből készített papucsot (papucsa) húztak, a XIX–XX. század fordulóját követően azonban már bőrcipőt. A férfiak selyemből vagy bársonyból készült, ezüstgombokkal díszített mellénye a magyarok körében is elterjedt.
A szobai kemence mellett bölcső áll az újszülöttel, a kemencepadkán pedig a babina, egy étellel teli, kenyérruhával (peskir) letakart kosár, amit a közeli hozzátartozók vittek a gyermekágyas asszonynak.
A falakon elhelyezett szentképek a bunyevác nép mély vallásosságáról árulkodnak, a keretezett fényképek pedig a családi kötelékek erősségének tükrei. A bunyevácok között a nagycsaládi szervezet a XX. század első feléig meghatározó volt.
Néhány fénykép az ünnepi alkalmakat szemlélteti. Így például a krályicák, a pünkösdi királynék járásának szokását, amit Baján, Bajaszentistvánon a bunyevácok a két világháború között még gyakoroltak. Ilyenkor általában három pár fehér ruhába öltözött, szalagokkal díszített, koszorús nő, és egy kis királynő vonult fel. Az első pár kardot tartott a kezében, a második pedig egy selyemkendőt a két végénél fogva. Közöttük haladt a legkisebb királyné, kezében fehér kendővel, a pénzbeli adományok számára. Amikor megállították őket, a kis királynőt vánkossal fedett székre ültették, énekeikbe pedig belefoglalták a jótéteményes nevét.
A hátsó szoba (sztrazsnja szoba) közepén szintén asztal van, és itt is található ágy, a konyha felőli sarokban pedig kemence. A felállított szövőszék a téli időszak egyik jellegzetes női munkavégzését rekonstruálja. Az ügyes kezű bunyevác asszonyok a XIX–XX. század fordulója táján még rendkívül finom puhaságú, különös szépségű női ingvállakat szőttek kelengyéül leányaiknak. A sifonból készült ingek, az ún. opletykák bevarrt ujját díszesre szőtték, ezt csancsánának nevezték. Az ingujj díszítése úgy történt, hogy szövés közben egy szálat felemeltek, ez alá egy más anyagú fonalat fűztek, majd ismét leengedték a megemelt szálat, ezáltal rögzült az eltérő fonalszál. A díszítő sodrott pamutfonalat a Baja környéki szövéssel foglalkozó magyar és bunyevác asszonyok a „sóti”-nak nevezték. A nagy türelmet, kitűnő szemet, sok időt követelő munka dacára a szövő asszonyok 20–40, ritkábban 50 db csancsánával díszített női inget készítettek lányuknak hozományként. Az ingek szépségük, finomságuk miatt eredetileg ünneplő viseletdarabnak számítottak, csak később, a XX. század közepén váltak az idős asszonyok körében munkavégzéskor használt ruhafélévé. A csancsánás ing sok esetben elkísérte használóját élete utolsó útjára is.
A tájház sajátos színfoltját jelentik továbbá a házilag szőtt gyapjúpokrócok, ágy- és asztalterítők, a festett gyapjúból készített kötények (pregacsa), tarisznyák (torba). A XX. század első harmadától a szövőszéket azonban már inkább gyapjúszövésre, később rongyszőnyeg készítésére használták.
A hátsó szoba alápincézett, itt bort és zöldséget tároltak az egykori tulajdonosok. A pincét követően a léckerítéssel leválasztott gazdasági udvarba érünk, melynek első helyisége a kamra (komora). A lakóház egyik legfontosabb helyisége, hiszen itt halmozták fel mindazt, ami a mindennapi megélhetéshez szükséges volt. A helyiség mennyezete a többivel ellentétben nem deszka, hanem nádszövet, amit belülről nem tapasztottak.
A kamra után egy nem túl nagy, mindössze néhány ló befogadására alkalmas istálló (staja) következik. A helyiség a lószerszámok, kisebb állattartó eszközök bemutató helye.
Forrás: a múzeum honlapja
Nyitva: keddtől – péntekig 10–16 óráig. November 1-től március 15-ig csak előzetes bejelentkezéssel
2025.03.15 - 2025.11.01
Találatok száma: 11
A kedvelt üdülőház, a Gemenci erdő szélén szívesen fogad vendégeket. Erdei és vízi túrákkal segít a szabadidő hasznos eltöltésében. A 16 fő elszállásolására alkalmas pihenőházban a nappali-társalgó, a konyha, a szintenként 1-1 fürdőszoba, valamint a WC közös használatban van, mely nyári időszakban kiegészül a nyári konyha, étkező és a lenti szinten található WC-k, tusolók használatával. Elrendezésénél fogva pihenőházunk elsősorban családok, baráti társaságok számára ideális, de a szobák külön-külön is kivehetők.
A kedvelt üdülőház, a Gemenci erdő szélén szívesen fogad vendégeket. Erdei és vízi túrákkal segít a szabadidő hasznos eltöltésében. A 16 fő elszállásolására alkalmas pihenőházban a nappali-társalgó, a konyha, a szintenként 1-1 fürdőszoba, valamint a WC közös használatban van, mely nyári időszakban kiegészül a nyári konyha, étkező és a lenti szinten található WC-k, tusolók használatával. Elrendezésénél fogva pihenőházunk elsősorban családok, baráti társaságok számára ideális, de a szobák külön-külön is kivehetők.
A kedvelt üdülőház, a Gemenci erdő szélén szívesen fogad vendégeket. Erdei és vízi túrákkal segít a szabadidő hasznos eltöltésében. A 16 fő elszállásolására alkalmas pihenőházban a nappali-társalgó, a konyha, a szintenként 1-1 fürdőszoba, valamint a WC közös használatban van, mely nyári időszakban kiegészül a nyári konyha, étkező és a lenti szinten található WC-k, tusolók használatával. Elrendezésénél fogva pihenőházunk elsősorban családok, baráti társaságok számára ideális, de a szobák külön-külön is kivehetők.
Duna Wellness Hotel Európa egyik legszebb főterén helyezkedik el. Jellegzetessége, hogy közvetlen mellette folyik a Duna mellékága, a Sugovica. A szobák fekvése, felszereltsége, belőlük a kilátás rendkívül változatos. A 12, 30, 70, és 100 fős termek kisebb konferenciák megrendezésére is alkalmasak. Üdüljön csodálatos környezetben, a város szívében, mégis közel a természethez.
Duna Wellness Hotel Európa egyik legszebb főterén helyezkedik el. Jellegzetessége, hogy közvetlen mellette folyik a Duna mellékága, a Sugovica. A szobák fekvése, felszereltsége, belőlük a kilátás rendkívül változatos. A 12, 30, 70, és 100 fős termek kisebb konferenciák megrendezésére is alkalmasak. Üdüljön csodálatos környezetben, a város szívében, mégis közel a természethez.
Duna Wellness Hotel Európa egyik legszebb főterén helyezkedik el. Jellegzetessége, hogy közvetlen mellette folyik a Duna mellékága, a Sugovica. A szobák fekvése, felszereltsége, belőlük a kilátás rendkívül változatos. A 12, 30, 70, és 100 fős termek kisebb konferenciák megrendezésére is alkalmasak. Üdüljön csodálatos környezetben, a város szívében, mégis közel a természethez.
Panziónk Baja város központjában a Sugovica folyó közelségében helyezkedik el. A panzió három emeletes, lifttel felszerelt épület. Belül modern, igényesen kialakított, vendégbarát szállás. A különleges szépségű, európai viszonylatban is ritkaságnak számító, mediterrán jellegű és hangulatú Szentháromság térről közelíthető meg.
Panziónk Baja város központjában a Sugovica folyó közelségében helyezkedik el. A panzió három emeletes, lifttel felszerelt épület. Belül modern, igényesen kialakított, vendégbarát szállás. A különleges szépségű, európai viszonylatban is ritkaságnak számító, mediterrán jellegű és hangulatú Szentháromság térről közelíthető meg.
Panziónk Baja város központjában a Sugovica folyó közelségében helyezkedik el. A panzió három emeletes, lifttel felszerelt épület. Belül modern, igényesen kialakított, vendégbarát szállás. A különleges szépségű, európai viszonylatban is ritkaságnak számító, mediterrán jellegű és hangulatú Szentháromság térről közelíthető meg.
Baja belvárosától 20 perc sétára, kertvárosi övezetben, külsőleg és belsőleg megújulva, hangulatos szobákkal várja vendégeit a Hotel Elizabeth szálloda! A szálloda jelenleg 27 kétágyas elrendezésű szobával rendelkezik; mindegyikben légkondicionáló, televízió és ingyenes wifi szolgálja vendégeink kényelmét. Szállóvendégeinket 24 órás recepció és svédasztalos reggeli várja. A 120 fő befogadására alkalmas étterem, valamint a Hotel Elizabeth különleges terasza színvonalas rendezvények és hangulatos összejövetelek lebonyolítására is alkalmas.
Baja belvárosától 20 perc sétára, kertvárosi övezetben, külsőleg és belsőleg megújulva, hangulatos szobákkal várja vendégeit a Hotel Elizabeth szálloda! A szálloda jelenleg 27 kétágyas elrendezésű szobával rendelkezik; mindegyikben légkondicionáló, televízió és ingyenes wifi szolgálja vendégeink kényelmét. Szállóvendégeinket 24 órás recepció és svédasztalos reggeli várja. A 120 fő befogadására alkalmas étterem, valamint a Hotel Elizabeth különleges terasza színvonalas rendezvények és hangulatos összejövetelek lebonyolítására is alkalmas.
Baja belvárosától 20 perc sétára, kertvárosi övezetben, külsőleg és belsőleg megújulva, hangulatos szobákkal várja vendégeit a Hotel Elizabeth szálloda! A szálloda jelenleg 27 kétágyas elrendezésű szobával rendelkezik; mindegyikben légkondicionáló, televízió és ingyenes wifi szolgálja vendégeink kényelmét. Szállóvendégeinket 24 órás recepció és svédasztalos reggeli várja. A 120 fő befogadására alkalmas étterem, valamint a Hotel Elizabeth különleges terasza színvonalas rendezvények és hangulatos összejövetelek lebonyolítására is alkalmas.
Profi kialakítású, igényes, parkettázott/hidegburkolt franciaágyas szobák, internet kapcsolat (ingyenesen), kábel TV, saját fürdőszobás, WC-s vizesblokkal kialakítva. Bőséges svédasztalos reggelink mellé Dallmayr kávétermékeket kínálunk korlátlan fogyasztással. A gasztronómiai igények kielégítése, grillezés, bográcsozás helyben megoldható.
Profi kialakítású, igényes, parkettázott/hidegburkolt franciaágyas szobák, internet kapcsolat (ingyenesen), kábel TV, saját fürdőszobás, WC-s vizesblokkal kialakítva. Bőséges svédasztalos reggelink mellé Dallmayr kávétermékeket kínálunk korlátlan fogyasztással. A gasztronómiai igények kielégítése, grillezés, bográcsozás helyben megoldható.
Profi kialakítású, igényes, parkettázott/hidegburkolt franciaágyas szobák, internet kapcsolat (ingyenesen), kábel TV, saját fürdőszobás, WC-s vizesblokkal kialakítva. Bőséges svédasztalos reggelink mellé Dallmayr kávétermékeket kínálunk korlátlan fogyasztással. A gasztronómiai igények kielégítése, grillezés, bográcsozás helyben megoldható.
Tágas, teraszos szobákban tudjuk elhelyezni kedves vendégeinket, melyekben hűtő, konyha is található. A tusolóval ellátott emeleti szobák közül kettő pótágyazható, valamint a földszinti 4 ágyas szobát 5 ágyasra bővíthető. Ehhez a szobához is fürdőszoba és teljesen felszerelt konyha tartozik. Rendezvényeket is szervezünk 50 főig, valamint esküvőket 100 főig.
Tágas, teraszos szobákban tudjuk elhelyezni kedves vendégeinket, melyekben hűtő, konyha is található. A tusolóval ellátott emeleti szobák közül kettő pótágyazható, valamint a földszinti 4 ágyas szobát 5 ágyasra bővíthető. Ehhez a szobához is fürdőszoba és teljesen felszerelt konyha tartozik. Rendezvényeket is szervezünk 50 főig, valamint esküvőket 100 főig.
Tágas, teraszos szobákban tudjuk elhelyezni kedves vendégeinket, melyekben hűtő, konyha is található. A tusolóval ellátott emeleti szobák közül kettő pótágyazható, valamint a földszinti 4 ágyas szobát 5 ágyasra bővíthető. Ehhez a szobához is fürdőszoba és teljesen felszerelt konyha tartozik. Rendezvényeket is szervezünk 50 főig, valamint esküvőket 100 főig.
Találatok száma: 8
Családi pincészetünk a Hajós-Bajai és a Szekszárdi borvidéken elhelyezkedő 23 hektárnyi területen gazdálkodik. Szőlőfajtáink: Cserszegi fűszeres, Irsai Olivér, Chardonnay, Olasz rizling, Sauvignon blanc, Kékfrankos, Cabernet franc, Cabernet sauvignon, Merlot, Pinot noir. Örömmel fogadjuk a látogatócsoportokat, akik betekinthetnek a borászat mindennapjaiba.
Családi pincészetünk a Hajós-Bajai és a Szekszárdi borvidéken elhelyezkedő 23 hektárnyi területen gazdálkodik. Szőlőfajtáink: Cserszegi fűszeres, Irsai Olivér, Chardonnay, Olasz rizling, Sauvignon blanc, Kékfrankos, Cabernet franc, Cabernet sauvignon, Merlot, Pinot noir. Örömmel fogadjuk a látogatócsoportokat, akik betekinthetnek a borászat mindennapjaiba.
Családi pincészetünk a Hajós-Bajai és a Szekszárdi borvidéken elhelyezkedő 23 hektárnyi területen gazdálkodik. Szőlőfajtáink: Cserszegi fűszeres, Irsai Olivér, Chardonnay, Olasz rizling, Sauvignon blanc, Kékfrankos, Cabernet franc, Cabernet sauvignon, Merlot, Pinot noir. Örömmel fogadjuk a látogatócsoportokat, akik betekinthetnek a borászat mindennapjaiba.
A Bajai Tanyacsárda Étterem sok szeretettel várja vendégeit, hangulatos környezetben, kitűnő kiszolgálással állunk rendelkezésére. Vállaljuk rendezvények, baráti összejövetelek rendezését 130 főig klimatizált termeinkben. Éttermünk a bajai Duna hídtól 800 méterre a védtöltés mellett található, a Duna Baja felöli oldalán.
A Bajai Tanyacsárda Étterem sok szeretettel várja vendégeit, hangulatos környezetben, kitűnő kiszolgálással állunk rendelkezésére. Vállaljuk rendezvények, baráti összejövetelek rendezését 130 főig klimatizált termeinkben. Éttermünk a bajai Duna hídtól 800 méterre a védtöltés mellett található, a Duna Baja felöli oldalán.
A Bajai Tanyacsárda Étterem sok szeretettel várja vendégeit, hangulatos környezetben, kitűnő kiszolgálással állunk rendelkezésére. Vállaljuk rendezvények, baráti összejövetelek rendezését 130 főig klimatizált termeinkben. Éttermünk a bajai Duna hídtól 800 méterre a védtöltés mellett található, a Duna Baja felöli oldalán.
A Sümegi és Fiai Pincészet családi vállalkozás, amely szakmai alapjait dédapánktól szerezte. Ezeket a családi tradiciókat ötvözzük modern technológiával és kreativitással, amikor különleges borainkat elkészítjük. Célunk, hogy a Hajós-Bajai borvidék hírnevét is öregbítve, olyan eltűnt borokat élesszünk újjá, amelyek a magyar történelem során a mindennapok részeivé váltak.
A Sümegi és Fiai Pincészet családi vállalkozás, amely szakmai alapjait dédapánktól szerezte. Ezeket a családi tradiciókat ötvözzük modern technológiával és kreativitással, amikor különleges borainkat elkészítjük. Célunk, hogy a Hajós-Bajai borvidék hírnevét is öregbítve, olyan eltűnt borokat élesszünk újjá, amelyek a magyar történelem során a mindennapok részeivé váltak.
A Sümegi és Fiai Pincészet családi vállalkozás, amely szakmai alapjait dédapánktól szerezte. Ezeket a családi tradiciókat ötvözzük modern technológiával és kreativitással, amikor különleges borainkat elkészítjük. Célunk, hogy a Hajós-Bajai borvidék hírnevét is öregbítve, olyan eltűnt borokat élesszünk újjá, amelyek a magyar történelem során a mindennapok részeivé váltak.
Találatok száma: 7
Egy helyi banktisztviselő, Borbás Mihály ötletéből, és céltudatos munkájának köszönhetően született ez a kis intézmény, amely 1955. decemberében nyitotta meg először kapuit. Az intézmény mai napig működik, és időpont egyeztetés alapján iskolai vagy turista csoportokat is fogad. Legfőbb feladatának a természettudományos ismeretterjesztést tarja.
Egy helyi banktisztviselő, Borbás Mihály ötletéből, és céltudatos munkájának köszönhetően született ez a kis intézmény, amely 1955. decemberében nyitotta meg először kapuit. Az intézmény mai napig működik, és időpont egyeztetés alapján iskolai vagy turista csoportokat is fogad. Legfőbb feladatának a természettudományos ismeretterjesztést tarja.
Egy helyi banktisztviselő, Borbás Mihály ötletéből, és céltudatos munkájának köszönhetően született ez a kis intézmény, amely 1955. decemberében nyitotta meg először kapuit. Az intézmény mai napig működik, és időpont egyeztetés alapján iskolai vagy turista csoportokat is fogad. Legfőbb feladatának a természettudományos ismeretterjesztést tarja.
Magyarország egyetlen Bunyevác Tájháza az év folyamán tavasztól őszig fogadja a vendégeket. A tájház a Baja környéki bunyevácok építészetét és lakáskultúráját mutatja be a századelőn. A bajai bunyevácok építészete és lakáskultúrája a 20. század elején. A soknemzetiségű Bácska népi kultúráját sajátos színfolttal gazdagította, a XVII. század végén a tájegységre került délszláv eredetű, horvát nyelvjárást beszélő, római katolikus vallású bunyevác népcsoport. Anyagi és szellemi örökségükről – az itt élt/élő többi néprajzi csoport (sokácok, németek, bukovinai székelyek, felvidéki magyarok, a Kalocsai Sárköz legdélebbi magyarjai) mellett – Bács-Kiskun megye déli részének tájmúzeuma, a bajai Türr István Múzeum Néprajzi csoportok Baja környékén c. állandó kiállítása nyújt ízelítőt.
Magyarország egyetlen Bunyevác Tájháza az év folyamán tavasztól őszig fogadja a vendégeket. A tájház a Baja környéki bunyevácok építészetét és lakáskultúráját mutatja be a századelőn. A bajai bunyevácok építészete és lakáskultúrája a 20. század elején. A soknemzetiségű Bácska népi kultúráját sajátos színfolttal gazdagította, a XVII. század végén a tájegységre került délszláv eredetű, horvát nyelvjárást beszélő, római katolikus vallású bunyevác népcsoport. Anyagi és szellemi örökségükről – az itt élt/élő többi néprajzi csoport (sokácok, németek, bukovinai székelyek, felvidéki magyarok, a Kalocsai Sárköz legdélebbi magyarjai) mellett – Bács-Kiskun megye déli részének tájmúzeuma, a bajai Türr István Múzeum Néprajzi csoportok Baja környékén c. állandó kiállítása nyújt ízelítőt.
Magyarország egyetlen Bunyevác Tájháza az év folyamán tavasztól őszig fogadja a vendégeket. A tájház a Baja környéki bunyevácok építészetét és lakáskultúráját mutatja be a századelőn. A bajai bunyevácok építészete és lakáskultúrája a 20. század elején. A soknemzetiségű Bácska népi kultúráját sajátos színfolttal gazdagította, a XVII. század végén a tájegységre került délszláv eredetű, horvát nyelvjárást beszélő, római katolikus vallású bunyevác népcsoport. Anyagi és szellemi örökségükről – az itt élt/élő többi néprajzi csoport (sokácok, németek, bukovinai székelyek, felvidéki magyarok, a Kalocsai Sárköz legdélebbi magyarjai) mellett – Bács-Kiskun megye déli részének tájmúzeuma, a bajai Türr István Múzeum Néprajzi csoportok Baja környékén c. állandó kiállítása nyújt ízelítőt.
A Halászati Miniskanzen a Duna parton épült fel, Baja város legszebb kirándulóhelyén. A vízpart mellett több száz évet ugorhatunk vissza a múltba, hogy betekintést nyerjünk halászó őseink mindennapjaiba. A Miniskanzen területén 3 sövényfalú halásztanyát lehet megtekinteni, a leggyakrabban használt halászati eszközökkel és egyéb, a mindennapi élethez szükséges tárgyakkal. A tanyák körül „szolgafák” találhatók, melyekre régen a halászeszközöket akasztották száradni. 2 szabadtéri kemence, valamint a nemzeti értéktárban is jegyzett bajai halfőző bogrács segít nekünk halászó őseink életmódjának, mesterségének és gasztronómiai múltjának megidézésében.
A Halászati Miniskanzen a Duna parton épült fel, Baja város legszebb kirándulóhelyén. A vízpart mellett több száz évet ugorhatunk vissza a múltba, hogy betekintést nyerjünk halászó őseink mindennapjaiba. A Miniskanzen területén 3 sövényfalú halásztanyát lehet megtekinteni, a leggyakrabban használt halászati eszközökkel és egyéb, a mindennapi élethez szükséges tárgyakkal. A tanyák körül „szolgafák” találhatók, melyekre régen a halászeszközöket akasztották száradni. 2 szabadtéri kemence, valamint a nemzeti értéktárban is jegyzett bajai halfőző bogrács segít nekünk halászó őseink életmódjának, mesterségének és gasztronómiai múltjának megidézésében.
A Halászati Miniskanzen a Duna parton épült fel, Baja város legszebb kirándulóhelyén. A vízpart mellett több száz évet ugorhatunk vissza a múltba, hogy betekintést nyerjünk halászó őseink mindennapjaiba. A Miniskanzen területén 3 sövényfalú halásztanyát lehet megtekinteni, a leggyakrabban használt halászati eszközökkel és egyéb, a mindennapi élethez szükséges tárgyakkal. A tanyák körül „szolgafák” találhatók, melyekre régen a halászeszközöket akasztották száradni. 2 szabadtéri kemence, valamint a nemzeti értéktárban is jegyzett bajai halfőző bogrács segít nekünk halászó őseink életmódjának, mesterségének és gasztronómiai múltjának megidézésében.
A Magyarországi Németek Általános Művelődési Központja sokoldalú tevékenységével az itt élő németek hagyományainak, kultúrájának és nyelvének ápolását szolgálja. Politikai, kulturális és tudományos rendezvények központja, de találkozóhely is, ahol szívesen látott mindenki, aki érdeklődik a német nyelv, kultúra és az európai gondolatiság iránt.
A Magyarországi Németek Általános Művelődési Központja sokoldalú tevékenységével az itt élő németek hagyományainak, kultúrájának és nyelvének ápolását szolgálja. Politikai, kulturális és tudományos rendezvények központja, de találkozóhely is, ahol szívesen látott mindenki, aki érdeklődik a német nyelv, kultúra és az európai gondolatiság iránt.
A Magyarországi Németek Általános Művelődési Központja sokoldalú tevékenységével az itt élő németek hagyományainak, kultúrájának és nyelvének ápolását szolgálja. Politikai, kulturális és tudományos rendezvények központja, de találkozóhely is, ahol szívesen látott mindenki, aki érdeklődik a német nyelv, kultúra és az európai gondolatiság iránt.
A bajai szerb lakosság három templomából kettő maradt fenn. A legrégebbi a Szent Miklós tiszteletére emelt templom. Mai késő barokk formája az 1779-ben történt átalakítás nyomait őrzi. A támfalas kerítéssel körbevett, egyhajós, szegmentíves szentélyzáródású templom műemlék. A 41 méter magas homlokzati tornyán copf füzérdísz és színes jón pillérek láthatók. Az ikonosztázian képfala a Markoviny fivérek alkotása, a 18. századból. Az ikonosztáz festményeit Arszenije Teodorovity, belgrádi ikonfestő készítette, 1792-ben. Az ő munkája az eredeti berendezésből fennmaradt püspöki trónus is. Az ikonosztáz kiemelt műemléki védettséget élvez. A templom minden szerdán és szombaton látogatható.
A bajai szerb lakosság három templomából kettő maradt fenn. A legrégebbi a Szent Miklós tiszteletére emelt templom. Mai késő barokk formája az 1779-ben történt átalakítás nyomait őrzi. A támfalas kerítéssel körbevett, egyhajós, szegmentíves szentélyzáródású templom műemlék. A 41 méter magas homlokzati tornyán copf füzérdísz és színes jón pillérek láthatók. Az ikonosztázian képfala a Markoviny fivérek alkotása, a 18. századból. Az ikonosztáz festményeit Arszenije Teodorovity, belgrádi ikonfestő készítette, 1792-ben. Az ő munkája az eredeti berendezésből fennmaradt püspöki trónus is. Az ikonosztáz kiemelt műemléki védettséget élvez. A templom minden szerdán és szombaton látogatható.
A bajai szerb lakosság három templomából kettő maradt fenn. A legrégebbi a Szent Miklós tiszteletére emelt templom. Mai késő barokk formája az 1779-ben történt átalakítás nyomait őrzi. A támfalas kerítéssel körbevett, egyhajós, szegmentíves szentélyzáródású templom műemlék. A 41 méter magas homlokzati tornyán copf füzérdísz és színes jón pillérek láthatók. Az ikonosztázian képfala a Markoviny fivérek alkotása, a 18. századból. Az ikonosztáz festményeit Arszenije Teodorovity, belgrádi ikonfestő készítette, 1792-ben. Az ő munkája az eredeti berendezésből fennmaradt püspöki trónus is. Az ikonosztáz kiemelt műemléki védettséget élvez. A templom minden szerdán és szombaton látogatható.
Találatok száma: 7
A Bajai Fiatalok Színháza Baja város 1996 óta működő színházi társulata. Célunk, hogy változatos műfajú előadásainkkal minél szélesebb közönségrétegeknek biztosítsunk minőségi szórakozást állandó játszási helyeinken, a Bajai Városi Színházteremben, és a Bácskai Kultúrpalotában. A színházi előadások létrehozásán túl foglalkozunk diákok, fiatalok képzésével, tanításával is tehetséggondozó műhelyünkben, a Bajai Színistúdióban. Így állandó tagjainkon kívül produkcióinkban rendszeresen fellépnek a Színistúdió növendékei is. Társulatunk a megalakulás óta eltelt évek során több mint 50 nagyszínházi produkciót hozott létre, melyek között megtalálhatóak vígjátékok, musicalek, táncjátékok, színművek, mesejátékok és komolyabb drámák is. Egész évadban sokszínű előadásokkal várjuk a helyi és a Bajára látogató közönséget.
A Bajai Fiatalok Színháza Baja város 1996 óta működő színházi társulata. Célunk, hogy változatos műfajú előadásainkkal minél szélesebb közönségrétegeknek biztosítsunk minőségi szórakozást állandó játszási helyeinken, a Bajai Városi Színházteremben, és a Bácskai Kultúrpalotában. A színházi előadások létrehozásán túl foglalkozunk diákok, fiatalok képzésével, tanításával is tehetséggondozó műhelyünkben, a Bajai Színistúdióban. Így állandó tagjainkon kívül produkcióinkban rendszeresen fellépnek a Színistúdió növendékei is. Társulatunk a megalakulás óta eltelt évek során több mint 50 nagyszínházi produkciót hozott létre, melyek között megtalálhatóak vígjátékok, musicalek, táncjátékok, színművek, mesejátékok és komolyabb drámák is. Egész évadban sokszínű előadásokkal várjuk a helyi és a Bajára látogató közönséget.
A Bajai Fiatalok Színháza Baja város 1996 óta működő színházi társulata. Célunk, hogy változatos műfajú előadásainkkal minél szélesebb közönségrétegeknek biztosítsunk minőségi szórakozást állandó játszási helyeinken, a Bajai Városi Színházteremben, és a Bácskai Kultúrpalotában. A színházi előadások létrehozásán túl foglalkozunk diákok, fiatalok képzésével, tanításával is tehetséggondozó műhelyünkben, a Bajai Színistúdióban. Így állandó tagjainkon kívül produkcióinkban rendszeresen fellépnek a Színistúdió növendékei is. Társulatunk a megalakulás óta eltelt évek során több mint 50 nagyszínházi produkciót hozott létre, melyek között megtalálhatóak vígjátékok, musicalek, táncjátékok, színművek, mesejátékok és komolyabb drámák is. Egész évadban sokszínű előadásokkal várjuk a helyi és a Bajára látogató közönséget.
Bajai programajánló. Baja nemcsak a halászlé városa de számos programmal, látnivalóval, rendezvénnyel, kulturális és gasztronómiai eseménnyel, zenés előadással, koncerttel várja a látogatókat egész évben. Családi és gyermekprogramok, kirándulási lehetőségek, hangulatos sétálóutcák, hagyományőrző programok, mindez Baján várja a vendégeket!
Bajai programajánló. Baja nemcsak a halászlé városa de számos programmal, látnivalóval, rendezvénnyel, kulturális és gasztronómiai eseménnyel, zenés előadással, koncerttel várja a látogatókat egész évben. Családi és gyermekprogramok, kirándulási lehetőségek, hangulatos sétálóutcák, hagyományőrző programok, mindez Baján várja a vendégeket!
Bajai programajánló. Baja nemcsak a halászlé városa de számos programmal, látnivalóval, rendezvénnyel, kulturális és gasztronómiai eseménnyel, zenés előadással, koncerttel várja a látogatókat egész évben. Családi és gyermekprogramok, kirándulási lehetőségek, hangulatos sétálóutcák, hagyományőrző programok, mindez Baján várja a vendégeket!
Dumaszínház előadások Baján 2025-ben. Online jegyvásárlás! A társulat tagjai minden évben többször ellátogatnak a Duna-parti városba. Előadásaik változatlanul nagy népszerűségnek örvendenek, többször minden jegy elkel. A régi kedvencek mellett az újoncok is bemutatkozhatnak az adott előadások alkalmával.
Dumaszínház előadások Baján 2025-ben. Online jegyvásárlás! A társulat tagjai minden évben többször ellátogatnak a Duna-parti városba. Előadásaik változatlanul nagy népszerűségnek örvendenek, többször minden jegy elkel. A régi kedvencek mellett az újoncok is bemutatkozhatnak az adott előadások alkalmával.
Dumaszínház előadások Baján 2025-ben. Online jegyvásárlás! A társulat tagjai minden évben többször ellátogatnak a Duna-parti városba. Előadásaik változatlanul nagy népszerűségnek örvendenek, többször minden jegy elkel. A régi kedvencek mellett az újoncok is bemutatkozhatnak az adott előadások alkalmával.
Bajai Városi Színházterem programok 2025. A népszerű városi színházi életének egyik központja az évtizedes hagyományokkal rendelkező Baja Városi Színházterem az Oroszlán utcában. A 400 ember befogadására alkalmas Baja Városi Színházterem minden tavasszal és ősszel a színházbérleti sorozat előadásainak ad otthont, év közben pedig számos helyi színtársulat, közösségek és országjáró fellépők műsora tekinthető meg a falai között.
Bajai Városi Színházterem programok 2025. A népszerű városi színházi életének egyik központja az évtizedes hagyományokkal rendelkező Baja Városi Színházterem az Oroszlán utcában. A 400 ember befogadására alkalmas Baja Városi Színházterem minden tavasszal és ősszel a színházbérleti sorozat előadásainak ad otthont, év közben pedig számos helyi színtársulat, közösségek és országjáró fellépők műsora tekinthető meg a falai között.
Bajai Városi Színházterem programok 2025. A népszerű városi színházi életének egyik központja az évtizedes hagyományokkal rendelkező Baja Városi Színházterem az Oroszlán utcában. A 400 ember befogadására alkalmas Baja Városi Színházterem minden tavasszal és ősszel a színházbérleti sorozat előadásainak ad otthont, év közben pedig számos helyi színtársulat, közösségek és országjáró fellépők műsora tekinthető meg a falai között.
2025-ben is vár mindenkit Magyarország egyik legnagyobb gasztro és zenei fesztiválja július 9-12. között Baján, négy napon át, több színpaddal és változatos zenei stílussal. A Bajai Halfőző Fesztivál nemcsak a remek halászléről és a főzés öröméről szól, hanem a bajaiak és a Baját szeretők találkozásáról, az egymásra figyelés öröméről, az egészséges lokálpatriotizmusról is. A Petőfi szigeten megrendezésre kerülő koncertek belépőjegy ellenében látogathatóak.
2025-ben is vár mindenkit Magyarország egyik legnagyobb gasztro és zenei fesztiválja július 9-12. között Baján, négy napon át, több színpaddal és változatos zenei stílussal. A Bajai Halfőző Fesztivál nemcsak a remek halászléről és a főzés öröméről szól, hanem a bajaiak és a Baját szeretők találkozásáról, az egymásra figyelés öröméről, az egészséges lokálpatriotizmusról is. A Petőfi szigeten megrendezésre kerülő koncertek belépőjegy ellenében látogathatóak.
2025-ben is vár mindenkit Magyarország egyik legnagyobb gasztro és zenei fesztiválja július 9-12. között Baján, négy napon át, több színpaddal és változatos zenei stílussal. A Bajai Halfőző Fesztivál nemcsak a remek halászléről és a főzés öröméről szól, hanem a bajaiak és a Baját szeretők találkozásáról, az egymásra figyelés öröméről, az egészséges lokálpatriotizmusról is. A Petőfi szigeten megrendezésre kerülő koncertek belépőjegy ellenében látogathatóak.
Találatok száma: 2
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!
Megosztás
Kapcsolódó témák:
Bunyevác Tájház Bajaszentistván
Értékelések (0)
Kifejezetten ajánlom
(0)
Kifejezetten nem ajánlom
(0)
Nagyon ajánlom
(0)
Nagyon nem ajánlom
(0)
Ajánlom
(0)
Nem ajánlom
(0)
Találatok száma: 0
Országos eseménynaptár