Turizmus Program

Balatoni Húsvéti Nyuladalom

Jacuzzis szállás

Budapesti Húsvéti Sokadalom

A titkok hercege

TOP 100 úticél

Oldtimer Show

Húsvét

Bányászati Múzeum Ajka

Kiemelt partner

Ajkán a Bányászati Múzeum hazánk első szabad­téri skanzen műszaki emlékmúzeuma. A múzeum épületeit, a Shlick aknaszállító gőzgépet, az Országos Műemléki Felügyelőség 1983-ban műemlékké nyilvánította.
Bányászati Múzeum Ajka

Kapcsolat, elérhetőség

Bányászati Múzeum Ajka

Múzeumunk állandó kiállításai

Gépház

A múzeum főépülete az akna szállítógépháza, benne találjuk a magyar gépipar remekművét, az 1903-ban készült ikerdugattyús gőzgépet olyan állapotban, ahogyan 1959-ben befejezte működését. A bejárattól balra található a szintén Schlick gyártmányú egyhengeres dugattyús gőzgép, amely 1904-26 között a külszíni kötélpálya meghajtását, valamint az aknaszállítógép fékszivattyújának meghajtását végezte. Itt helyeztük el a bányavilágítás, eszközeit is. A mellette lévő szekrényekben bányamérő műszerek – tájolók, szögmérők, szintezők, aknafüggélyezők – láthatók. Külön tárlókban tekinthetők meg a bányamentésnél és bányaművelésnél használt műszerek, egyéni önmentőkészülékek, gázmérő fiolák.

Aknaház

A gépházzal szemben található a vele egy időben épült aknaház, az aknatoronnyal. Külső falán helyezték el az 55 bányászáldozat nevét feltüntető emléktáblát. Az épületben látható az eredeti aknaszállító kas összes tartozékával, benne egy csillével. Az ajtótól jobbra egy 1890-ben készült kézi tűzoltófecskendő található, mellette a falon lévő grafikus ábrázolásokon a régi korok bányászatát ismerhetik meg látogatóink.

Kovácsműhely

Az aknaház mögötti eredeti, favázas-téglafalas kovácsműhelyben korabeli szerszámok, üllő, fújtató és a koksszal fűtött, a vas megmunkálás előtti izzítására szolgáló tűztér látható.

Kiállító terem

Az egykori transzformátorházban kapott helyet az ajkai szénbányászat múltját bemutató dokumentum anyag: ­az első szerződésektől, kutatási eredményektől kezdve, napjainkig nyomon követhetők az ajkai bányatörténet legfontosabb eseményei.

A terem közepén található tárlókban az aknaépítés, elővájás, fejtés, biztosítás munkálatairól készült fotók és az egyéb bányászegyesületek anyagai láthatók.

Bemutató-táró

Az 1977. évi Bányásznapon felavatott, 54 méter hosszú táró, a bányák földalatti világát hozza közelebb a látogatóhoz. Tanulmányozhatók itt a különböző vágatbiztosítási rendszerek, kézi és gépi fúrószerszámok, egyszerű kézi bányász szerszámok. Külön érdekessége a tárónak, hogy itt látható az ország legteljesebb acél és fémtám-biztosítószerkezeteinek gyűjteménye, az egyszerű súrlódásos zárszerkezetű támoktól, a korszerű, hazai gyártmányú, HBT típusú hidraulikus támokig. Látható trapézácsolat akácfából sűrű béléssel, vasbeton elemekből készült trapéz szelvény, TH biztosítás zártszelvénnyel, bányadorong béléssel, TH kapuíves biztosítás sima, és expandált lemez béléssel, háromelemes Moll biztosítás.

Udvari géppark

1977 tavaszán nyitottuk meg a múzeum mintegy 3000 m2 nagyságú udvarán kialakított bányagép-skanzenünket. Itt az emberi munkát megkönnyítő, külszínen és bányában egykor használt, illetve még ma is alkalmazott termelő és a bányatérséget biztosító eszközöket tekinthetik meg látogatóink.

Őslény és Kőzettár

1976-ban egy szerény, néhány kis tárlószekrényből álló gyűjteménnyel indult a természettudományos ismeretterjesztést szolgáló kiállítás, amelynek az alsócsingeri Bányászklub adott otthont.

Jelenlegi helyét a volt bányamentő állomás épületéből alakították ki, a kiállítást 1978-ban a Bányásznapon nyitották meg. A ma már több mint 1000 db-os gyűjtemény a földtörténeti ókortól a jelenkorig mutatja be az egyes korok jellemző kőzettípusait, ősállatvilágát (a paleozoikumtól a holocénig).

A terem közepén az ismert ásványosztályok jellegzetes, szép kristályai láthatók a Föld minden részéről. Van sókristályunk Sodomából, wolframit Mongóliából, kőszenes agyagpala Dél-Koreából, türkiz Pakisztánból, zsírkő Kínából, heuladit Indiából, sivatagi rózsa (kalcit) Algériából, cápafog Marokkóból, galenit Ruandából, termésarany Kaliforniából, eocén halmarad­vány Wyomingból, Vénuszlegyező (szarukorall) Kubából, fluorit és termésezüst Mexi­kóból, vivanit Boliviából, achát és amazonit Brazíliából, pirit Peruból és Andezit a Fujijamaról.

Külön szekrényekben találhatók az Ajka térségében bányászott szén, bauxit és mangán kőzetek típusai, valamint az ajkai terület rétegsorát reprezentáló kőzet­gyűjtemény. Itt látható büszkeségünk; a településünkről elnevezett ajkait, amely egyfajta borostyán, a kréta-kor megkövesedett, nagy kéntartalmú fenyőgyantája.

Erőmű Jubileumi Emlékház

Az Ajkai Erőmű közössége 1993-ban emlékezett meg az erőműépítés 50. évfordulójáról. E több évtizedes és tiszteletet kiváltó munkára, az ajkai erőműves közösség odaadó helytállására emlékezve készült el a Bányászati Múzeum mellett a Bakonyi Erőmű Zrt. Jubileumi Emlékháza.

Nyitva:

Szerdától vasárnapig 10:00 - 16:00 óráig.

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

Kapcsolódó témák:

Bányászati Múzeum Ajka

Bányászati Múzeum Ajka

Értékelések (0)

Kifejezetten ajánlom

(0)

Kifejezetten nem ajánlom

(0)

Nagyon ajánlom

(0)

Nagyon nem ajánlom

(0)

Ajánlom

(0)

Nem ajánlom

(0)

Találatok száma: 0

Kapcsolat, elérhetőség