Turizmus Program

Balatoni Húsvéti Nyuladalom

Jacuzzis szállás

Budapesti Húsvéti Sokadalom

A titkok hercege

TOP 100 úticél

Oldtimer Show

Húsvét

A kőzetek és az őslények világa, látogatás az ajkai Bányászati Múzeumban

Kiemelt ajánlat

2025.04.14 (hétfő) - 2025.04.20 (vasárnap)

Mit mesélnek a kövek és fosszíliák? Hogyan alakultak ki ezek a különleges leletek? Mit árulnak el bolygónk egykori lakóiról, változásairól? A föld mélyén rejtőző kőzetek és megkövült élőlények évmilliók történeteit mesélik el nekünk. Fedezd fel velünk az őslények és kőzetek világát! Kövess minket és olvasd el Gulyás Péter geológusunk lebilincselő írásait! Ha felkeltettük érdeklődésedet, látogass el hozzánk a Bányászati Múzeumba, ahol még több érdekes dolgot tudhatsz meg a kőzetekről és az őslények világáról!
A kőzetek és az őslények világa, látogatás az ajkai Bányászati Múzeumban

Kapcsolat, elérhetőség

Te tudtad, hogy az iharkúti és az ajkai kőzetek üledékei egy időben rakódtak le két eltérő környezetben?

Iharkútról már több tízezer lelet került elő, Ajkáról mindössze néhány. Ám ezek alapján is látható, hogy több ősállat egyaránt élt az ajkai kőszénmocsarakban és az egykori ártéri területeken.

Látogass el a Bányászati Múzeumba, nézd meg őslény-és kőzettárunkat!

Áldásból átok - Az azbeszt

Az azbeszt egy szálas-rostos megjelenésű szilikát ásványforma. Több ásvány is megjelenhet azbesztként, például riebeckit, aktinolit, tremolit, krizotil.

Neve a görög "aszbesztosz" szóból származik, ami elpusztíthatatlant jelent. Savállósága, tűzállósága miatt rengeteg módon használták fel. Régi épületekben szó szerint a pincétől a padlásig használták.

A finom szálú ásvány átkára viszont csak később derült fény. Belélegezve erős légzőszervi irrítácót okoz, ami gyakran halálos kimenetelű betegséghez vezet. Manapság mindenhol próbálják eltávolítani az épületekből és ártalmatlanítani.

Egy korábbi felhasználási módja mai szemmel nézve sokkal megdöbbentőbb. Az 1940-es években tűzállósága, szép fehéres színe és finom, pelyhes megjelenése miatt műhóként árusították. Még Hollywoodban is bejáratott kellék volt...

A Bányászati Múzeum ásvány-és kőzettárában ezt is és még sok érdekes ásványt megtekinthetsz.

Ősmaradványok a háztetőn

A németországi Hunsrück/Bundenbach kőfejtősokasága az egyik leghíresebb lelőhely. A rómaiak óta bányásztak itt jól hasadó palát tetőfedésre több, mint 600 (!) bányában. A palában néha feltáruló kövületeket kezdetben a természet játékának vélték.

Maga a pala és benne a leletek az alsó-Devon időszakból származnak, nagyjából 400 millió évesek. A kőzet finom szemcséjű iszapból keletkezett. Az ősmaradványok pedig tengeralatti iszaplavina áldozatai. 

A zagy mozgásának irányába mutató tengerililiomok és a tengeri csillagok karjai ezt az irányt őrzik azóta is. Az üledék a karbon időszakban a hegységképző erők által átalakult, ekkor nyerte el mostani palás megjelenését. Maguk a fosszíliák pirites megtartásúak. A pirit sok esetben az élőlények legfinomabb részleteit is megőrizte (ízelt lábak, kopoltyúk). 

A leggyakoribb maradványok többek közt a trilobiták, tengeri csillagok és tengerililiomok. A ritkább leletek pedig a korai primitív halak és különleges rákfélék.

A bányászatot 1999-ben abbahagyták, így e különleges leletek minden gyűjtemény féltett darabjai már.

A múzeum gyűjteményében egy trilobita (a képen) és egy Zaphrentis korall tekinthető meg.

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

A kőzetek és az őslények világa, látogatás az ajkai Bányászati Múzeumban

A kőzetek és az őslények világa, látogatás az ajkai Bányászati Múzeumban

Értékelések (0)

Kifejezetten jó volt

(0)

Rossz volt

(0)

Nagyon jó volt

(0)

Nagyon nem volt jó

(0)

Jó volt

(0)

Nem volt jó

(0)

Találatok száma: 0

Kapcsolat, elérhetőség