Két hatékony kezelés azonban segíthet megoldani a fokozott izzadás kérdését. A botulinum toxinnal végzett izzadáskezelés és az Aesthetica Orvosi Központban is végzett végleges lézeres szőrtelenítés. A két kezeléstípust és hatásaikat vizsgáltuk meg cikkünkben bővebben.
Bárki számára ismert érzés az izzadás, hiszen természetes folyamat, amikor beindul a verejtékmirigyek működése. A túlnyomórészt vizet és sót tartalmazó izzadság általában nem hagy nyomot és szagtalan. Gyakori, hogy valaki rettenetesen izzad, még akkor is, amikor nincs különösebb külső ok, például forróság vagy erőteljesebb mozgás. Ekkor valószínűleg a hiperhidrózis nevű betegség állhat a háttérben. A verejtékmirigyek túlzott aktivitása miatt akár egész nap, spontán is izzadhatnak a kórban szenvedők.
Ugyan a verejtékezésnek nincs szaga, mégis sok esetben a fokozott izzadás során testszag alakulhat ki. Ez a jelenség az úgynevezett apokrin mirigytől származik. Elsősorban a stressz hatására indul be a mirigy működése, mely miatt nemcsak vizet és sót, hanem különböző fehérjéket is kiizzadunk.
Azok számára, akik a hiperhidrózisban szenvednek, általában bizonyos testrészeiken izzadnak erőteljesen. Elsősorban a hónalj területe érintett, ezért a botulinum toxinnal végzett izzadáskezelés is ezt a területet célozza meg legtöbbször. A toxint a verejtékmirigyekbe injektálják, így gátolják meg azok működését. A kezelés hatékonysága hosszú ideig eltart, akár 4-6 hónapig tünetmentes a páciens.
A lézeres szőrtelenítés hasonlóan eredményes lehet a betegségben szenvedők számára, mivel non-invazív eljárásként hatásosan távolítja el a szőrszálakat, és a lézer energiája mélyre hatol. A szőrtüszőkben található pigmentált melaninba irányul a lézersugár ereje, ami felmelegíti és elpusztítja azokat. A többalkalmas kezelést követően tartós, akár végleges szőrtelenítés is végbemehet.
Kutatási eredmények igazolták, hogy az olyan kombinált beavatkozások, mint a botulinum toxin és a lézeres szőrtelenítés, egymást kiegészítő kezelésként is alkalmazhatóak. A túlzott izzadás miatt a nedves szőrszálak jelenléte nehezítheti a lézeres szőrtelenítés hatékonyságát, így a toxin befecskendezésével kedvezőbb környezet alakulhat ki a lézerterápia elvégzéséhez.
Miután a lézeres szőrtelenítés során csökken a szőrtüszők száma a kezelt területen, így a verejtékmirigyek is megritkultak, amivel pedig hatékonyabbá válik a toxinnal történt befecskendezés.
Összességében elmondható, hogy a két kezelés kombinációja felerősítheti egymás hatékonyságát, így javasolt együtt elvégezni az eljárásokat.
Megosztás