Ezután pedig a hagyatéki eljárás menete azzal folytatódik, hogy a becsatolt iratok és a felek meghallgatása után elkészíti a hagyatéki leltárt. Majd ez alapján megkezdi a tárgyalás előkészítését, és miután sikerült mindent lefixálni kitűzi a tárgyalás időpontját.
Ilyenkor két választásunk van: megpróbálhatunk magunk boldogulni, vagy fordulhatunk ügyvédhez. Az előbbi jóval kockázatosabb, mivel a hatóságok sokszor hajlamosak a házastárs vagy az örökösök terhére alkalmazni a jogszabályokat.
Abban az esetben viszont, ha megbízunk egy olyan szakembert a képviseletünkkel, aki szinte minden nap foglalkozik ilyen ügyekkel, akkor ő majd megvédi az érdekeinket. Természetesen a döntés a miénk, de mielőtt bármelyik mellett is letennénk a voksunkat, érdemes az alábbi dolgokat figyelembe venni.
Amennyiben lett végrendelet írva, akkor elsősorban ez fogja meghatározni az öröklés rendjét, és a törvény szabályai csupán arra a vagyonra fognak vonatkozni, amit ez nem foglal magában. Ha nincs, akkor a jogszabályok érvényesülnek, amelyek értelmezése bonyolult lehet egy szakember nélkül.
A törvényes öröklés alapján az elhunyt után elsősorban a gyermekek örökölnek egyenlő arányban. Ha közülük valaki korábban meghalt, akkor az adott egyén helyett az ő gyermekei lesznek az örökösök. Abban az esetben pedig, ha nincs a halott testvérnek gyermeke, akkor a vagyon az életben maradt testvérekre száll.
A gyermekek mellett az elhunyt házastársa is törvényes örökösnek számít. Övé lesz a közös lakás haszonélvezeti joga, valamint a lakáson kívüli vagyontárgyakon osztoznia kell a gyermekekkel. Ha nem volt az elhunytnak gyermeke, akkor a házastárs és a szülők között oszlik fel a vagyon. Ha pedig házastársa sem volt, akkor a szülők örökölnek egyenlő arányban.
Sokan nem tudják, hogy a hagyaték nem csupán az elhunyt vagyonával egyenlő, hanem sok esetben a tartozásai is ránk öröklődnek, de szerencsére csak az örökölt vagyon mértékéig. Ilyen lehet például az autóhitel, a lakáshitel, jelzálog, személyi– és/vagy gyorskölcsön, folyószámla– és/vagy hitelkártya-tartozás, valamint a magánszemélyektől felvett kölcsönből fennmaradó összeg.
Ha bármilyen civakodás, nézeteltérés vagy viszály van a családtagok és a többi kedvezményezett között a hagyaték miatt, az ügyvéd nagyon hatékony, elfogulatlan közvetítő lehet a felek között, és segíthet minél előbb megoldani a vitás helyzetet.
Mindent összevetve bölcs dolog, ha legalább egyszer konzultálunk egy ügyvéddel, hogy tájékozódjunk a hagyatékról és arról, hogy mire is számíthatunk az eljárás során. Még akkor is, ha úgy gondoljuk, hogy nincs szükségünk rá.
Megosztás