A névadó Szent Vince vértanú, akit a Római Birodalom Hispánia provinciájához tartozó Valenciában kínoztak halálra keresztény hitéért püspökével, Szent Valerius-szal együtt 304-ben. Kultusza nyugaton már a korai középkorban elterjedt, Közép-Európában a 11. századtól kezdve emlékeznek meg róla. Alakja a magyar koronázási paláston is megtalálható.
A bor patrónusává nem tettei miatt, hanem nevének következtében vált: a bor jelentésű latin vinum és a száz jelentésű, ugyancsak latin centum összevonásával Vin-Cent, százszoros bor.
A Vince nap kalendáriumi elhelyezkedése folytán számos időjóslási regula kötődik ehhez a naphoz:
Hogyha szépen fénylik Vince, Ha fénylik Vince, megtelik a pince.
Megtelik borral a pince. Ha csepeg, csurog, kevés lesz a borod.
Ha megcsordul Vince, megtelik a pince.
A mondókának tájegységenként számos változata létezik, a jeles naphoz kötődő termésjóslás azonban nagyon hasonlóan történik. A gazdák vincevesszőt metszenek a szőlőben, meleg helyen vízbe állítják, és megvárják, amíg kihajt. A levélkék minőségéből az eljövendő termésre jósolnak. Sajnos túl korai ez az időpont ahhoz, hogy tudományos megalapozottságú előrelátás legyen, de egy másik szokással ki lehet erőszakolni a sikert. A naphoz kötődő pincelátogatások során sok bort kell inni, hogy bőséges legyen a termés.
Vigyázat! A legismertebb hazai szőlővel kapcsolatos termésjóslás, a kőszegi Szőlő Jövésének könyve az április 24-i Szent György naphoz kötődik.
Szerző: György Péter János
Fotó: Pixabay.com
Megosztás