A munkaállomás kialakításának első lépése kétségtelenül a tökéletes helyszín megtalálása. A hatékony munkavégzéshez csendre és nyugalomra van szükség, így a legjobb megoldás természetesen az, ha egy üres szobát tudsz irodaként berendezni, a valóságban azonban erre ritkán van lehetőség. Az esetek nagy részében a nappaliban, esetleg a konyhában vagy a hálóban tudsz majd dolgozni, itt kell tehát megtalálnod azt a sarkot, szegletet, ahol a legkevesebb zavaró körülményre kell számítanod.
Próbálj olyan helyszínt találni, ami elég természetes fényt kap, így napközben nem kell egész nap a lámpa mellett dolgozni: a legjobb, ha a munkaállomás közvetlenül az ablak mellett helyezkedik el.
A természetes fény energiával tölt fel, segít a koncentrációban és javítja a hangulatot is, nem véletlen tehát az előző pontban foglalt tanácsunk. Időnként azonban még a legvilágosabb lakásban is szükség van egy kis extra segítségre, így az íróasztalon mindenképpen kapjon helyet egy erős fényű, állítható lámpa, ami megvilágítja az asztal egész felületét.
Természetesen érthető, hogy az otthoni munkaállomást a lehető legkisebb befektetéssel szeretnéd létrehozni; sok mindenen érdemes spórolni egy kicsit, de az ergonomikus szék nem tartozik ezek közé. Naponta akár 8-10 órát is eltöltesz a számítógép előtt, az ülőmunka azonban rendkívüli módon megterheli a testedet, különösen a gerincedet.
Ha szeretnéd megelőzni a folyamatos hátfájást, illetve a komolyabb betegségeket, így a porckorongsérvet, akkor válassz olyan ülőalkalmatosságot, ami jól megtámasztja a hátat és biztosítja a megfelelő testtartást. Ezzel nemcsak az egészségednek teszel jót, hiszen a kényelmes pozíció javítja a közérzetet és a koncentrációt, ezen keresztül pedig a hatékonyságot is, így ugyanannyi idő alatt jóval több teendővel fogsz végezni.
Bizonyos munkakörökhöz egyszerűen csak egy számítógépre van szükség, sokan azonban a feladataik ellátásához iratokat, írószereket és számos egyéb fontos eszközt használnak. Ha nálad is ez a helyzet, biztosan tudod, mennyire fontos, hogy mindig minden kéznél legyen – de semmiképpen se útban. Ezért az íróasztal közelében helyezz el egy tárolószekrényt vagy szerelj fel néhány polcot, melyek nagy segítséget jelentenek majd abban, hogy mindig rendet tudj tartani. Ezeket a kiegészítőket jó ötlet lehet lefesteni egy, az ízlésednek megfelelő színű zománcfesték segítségével, így személyre szabott, dekoratív munkaterületet hozhatsz létre, ami nagymértékben emelni fogja a munkamorált.
Ha egy irodában dolgozol, a közvetlen környezetedet csak korlátozottan, munkáltatód engedélyével szabhatod személyre, otthon azonban semmi sem akadályozhat meg abban, hogy a számodra leginkább inspiráló munkaterületet hozhasd létre. Helyezz el itt néhány családi fotót, virágokat, motiváló idézeteket, csak arra figyelj, hogy asztalod ne legyen túlzsúfolt, ez ugyanis könnyen elvonhatja a figyelmedet. Ha a környezeted pozitív érzéseket vált ki belőled, az a kreativitásodra és a teljesítményedre is pozitívan hat majd, melynek jelentőségét senki nem vonhatja kétségbe.
Az otthoni munkatér kialakítása során a legfontosabb szempont kétségtelenül a praktikum, ha azonban a munkaidőt szeretnéd jó hangulatban eltölteni, a kényelemre is érdemes odafigyelni. A tökéletes home office kialakítása egyszerűbb, mint gondolnád: egy jó asztal, egy ergonomikus szék, némi zománcfesték és néhány személyes tárgy kell csak ahhoz, hogy inspiráló és funkcionális irodát hozz létre – otthonodban is.
Megosztás