Minden nő számára javasolt évente legalább egy alkalommal részt venni nőgyógyászati szűrővizsgálaton. Abban az esetben is sort kell keríteni erre, ha a páciens még nem élt szexuális életet. Nem érdemes halogatni, javasolt minél hamarabb bejelentkezni a Belvárosi Orvosi Centrum nőgyógyászati magánrendelésére.
A vizsgálat során többek között sor kerül méhnyakrákszűrésre, valamint a méh, az emlő és a petefészek vizsgálatára. A szűrővizsgálatokon való rendszeres részvételre azért van feltétlenül szükség, hogy még időben fény derülhessen a kóros elváltozásokra, ne csak akkor, amikor már késő és jelentkeznek a tünetek.
Mellrákszűrés leginkább a 35 év feletti hölgyek számára javasolt, amennyiben nincs még panasz. Ha van panasz, például csomó tapintható a mellben, váladék keletkezik a mellbimbóknál vagy pedig elszíneződés alakul ki, azonnal szakorvoshoz kell fordulni. Nem szabad halogatni a vizsgálatot.
A nőgyógyászati rákszűrés során minden olyan szervet megvizsgál a szakorvos, amelyben daganat jöhet létre. Sor kerül citológiai mintavételre, a minta értékelése laborban történik. Továbbá a vizsgálat során a nőgyógyász megtekinti a hüvelybemenet-gátat, a hüvelyboltozatot és a méhnyakat. Mindemellett hüvelyi ultrahangra is sor kerül, melynek segítségével megvizsgálhatóak a petefészek esetleges elváltozásai.
Az említettek mellett sor kerül a méh állapotának vizsgálatára, melynek során kiderül, hogy van-e érzékenység vagy gyulladás. Végül pedig az emlők vizsgálata következik. Amennyiben a családban már anyai ágon előfordult emlődaganat, kötelező részt venni rendszeres szűrésen.
A rákszűrésen érdemes a menstruációs ciklust követő 10-22. napon részt venni, mivel ekkor a levett mintában biztosan nem lesznek olyan sejtek, amik megzavarhatják annak eredményét. A mintavételre vonatkozó szabályokat természetesen minden esetben be kell tartani. Panaszmentesség esetén is javasolt évente részt venni nőgyógyászati szűrésen.
Mi történik a rendelőben? A páciens kényelmesen elhelyezkedik a nőgyógyászati vizsgálószéken, és a szakorvos hüvelytükörrel feltárást végez. Ezt követően speciális mintavevő pálcákkal a hüvely és a méhnyak területéről anyagot vesz. Amennyiben a páciens még nem élt szexuális életet, a hüvelybemenet környékéről történik a mintavétel. Ez azért fontos, hogy ne sérüljön a szűzhártya.
Megosztás