De vajon hogyan segíthet rajtunk a rendszeres gyakorlás? Mit érdemes tenni ezért? Ebben a cikkben eláruljuk, hogy miben segíthet a gyógytorna.
Mi a cél?
Egy terapeuta rengeteg dologban segítséget nyújthat, hiszen támogathatja a műtét utáni rehabilitációt, emellett helyre teheti a mozgásszervi elváltozásokat. Jól jöhet még azok számára is, akik ülőmunkát végeznek, sportolnak, esetleg ízületeket szeretnének erősíteni. Ezért is fontos a rendszeres gyógytorna ilyen esetekben, hiszen ahhoz, hogy karbantarthassuk a testünket, a gerincünket, a térdünket, a derekunkat, valamint az összes ízületünket, támogatásra, valamint rendszeres gyakorlásra van szükség.
Fontos tehát, hogy sérülés és betegség nélkül is mindenkinek javasolt lehet a gyógytorna, hiszen az egész napos számítógépes munka, a folyamatos telefonozás, a rossz tartás mind természetellenes testtartást eredményeznek. Az idegen helyzetek azonban rosszul hatnak a mozgató szervrendszereinkre, egyes izmok megnyúlnak, mások megrövidülnek. Ezek pedig könnyen derék-, hát-, valamint nyakfájdalomhoz vezethet, ami fájdalmas tünetekkel és következményekkel járhat.
Mielőtt azonban valaki beleveti magát a gyógytornába, nem árt megtalálni a megfelelő szakembert, aki minden gyakorlatot megfelelően betanít. Ennek köszönhetően otthon, napi szinten gyakorolhatjuk a feladatokat, ez pedig megváltoztathatja az életminőségünket.
A gyógytorna előnyei
Mindenekelőtt fájdalmat csökkent, de meg is szüntetheti azt. Erősítheti továbbá a mélyhátizmokat, javítva ezzel a tartást. A gyógytornász segítségével javulhat a járásképesség, elkerülhető a csoszogás, a sántítás, ami jobb egyensúlyérzetet eredményez.
A rendszeres gyógytorna erősíti a mozgást, visszavezetheti a sérült pácienst a mindennapos életbe, akár a sport területére is. Általánosságban javul az életminőség, kevesebb fájdalmat és több mozgást eredményezhet.
Lazább és erősebb test
A fizioterápia segít ellazulni és regenerálódni, még fizikai aktivitás után is. Masszázzsal, valamint nyújtási technikák segítségével csökkenthető az izomfeszültség, javulhat a vérkeringés.
Jó megoldást jelenthet még a Kinesio tape és a köpöly terápia alkalmazása, ezek ugyanis segíthetnek felszabadítani a letapadt izmokat. Mivel jobb pihenést eredményeznek, így támogatják a gyorsabb felépülést.
Hogyan zajlik a gyógytorna?
Ahhoz, hogy minden nap gyakorolhassunk, mindenekelőtt meg kell tanulnunk helyesen kivitelezni a személyre szabott feladatsort. A Gyógytornászom.hu több éves szakmai tapasztalattal rendelkező gyógytornászai először egy alapos állapotfelmérést végeznek, ahol kiderül a panaszt kiváltó ok.
Ennek első lépése az anamnézis felvétele, aminek során részletes információkat kaphat a páciens panaszáról. Itt lényeges a tünetek kiváltó oka, azok jellege, de fényt kell deríteni a kórelőzményekre is. A terapeuta csak úgy állíthat össze egy teljes, személyre szabott kezelési módszert, ha mindennel tisztában van.
Amint megtörténik az anamnézis, jöhet a megtekintés. Fontos kiemelni, hogy ez minden esetben ruha nélkül, fehérneműben történik meg, hiszen csak így láthatóak a kialakult eltérések és sérülések.
Ilyenkor a gyógytornász minden irányból megvizsgálja a testtartást, a vázizomzatot, illetve az ízületek helyzetét. Az eredményeket természetesen a pácienssel is megosztja, ha pedig eltérést talál, akkor részletesen kifejti, hogy miért alakulhatott ki a probléma.
Jön a fizikális vizsgálat, ahol a panaszos területekre terelődik a hangsúly. A terapeuta funkcionális teszteket hajt végre, ennek segítségével méri fel az ízületek és az izmok állapotát. Megnézi az izomerőt, de még az ízületek mozgásterjedelmét is.
Tájékoztatja a pácienst, hogy ezek alapján milyen kezelési tervet dolgozott ki. Megtanítja a gyakorlatokat, hogy ezeket otthon, napi szinten tudjuk végezni, ami garantáltan az életminőség javulását eredményezi.
Megosztás
Kapcsolódó témák: