A megszálló szovjet katonai hatóságok 1947. február 25-én a magyar törvényeket semmibe véve letartóztatták Kovács Bélát, a legnagyobb tömegbázissal rendelkező Független Kisgazdapárt főtitkárát. Kovács Bélát a Szovjetunióba hurcolták, ahol nyolc éven át kényszermunkatáborokban tartották fogva, és csak 1955-ben térhetett vissza Magyarországra.
Ezen a napon emlékezünk meg azokra a honfitársainkra, valamint a világszerte sok tízmillió áldozatra, akik a kommunista diktatúrák önkénye miatt vesztették életüket vagy szenvedtek el súlyos retorziókat. Hazánkban közel 50.000 embert internáltak, 15.000-t kitelepítettek lakóhelyéről. Az 1956-os forradalom után 180.000-en hagyták el az országot a megtorlás elől menekülve, az itthon maradottak közül 12.944 főt vontak felelősségre, a súlyos börtönbüntetéseken túl 228 halálos ítélet hoztak, ebből 199-et végrehajtottak. A kommunizmus áldozatai közé kell számolni a kulákok elleni osztályharc ürügyén földjüktől, vagyonuktól, egzisztenciájuktól és szabadságuktól megfosztott több százezer tulajdonnal bíró polgárt.
Kelet-Közép-Európában a kommunista diktatúrák miatt elhunytak száma egymillió főre tehető. Az egész világon, főleg a Szovjetunióban és az ázsiai országokban uralkodó terror miatt az áldozatok számát 90 millió fő körülire valószínűsítik.
Hazánkban a Terror Háza Múzeum állít emléket a 20. századi diktatúrák áldozatainak. A múzeum szimbolikus helyen, az Andrássy út 60. alatti palotában működik, mely korábban nyilas pártház, később az AVH központja volt.
Fotó: Terror Háza Múzeum Facebook oldala
Megosztás
Kapcsolódó témák: