A fémmegmunkáláshoz számtalan folyamat tartozik, amiket a legkülönbözőbb iparágakban alkalmaznak. Általában acéllal, alumíniummal és rézzel dolgoznak a szakemberek. A Jura-Plussz a forgácsolás mellett számos más fémmegmunkálási folyamatban is tud segíteni. A tűpontossággal legyártott alkatrészek garantálják a munkadarab hosszú élettartamát és megbízhatóságát. A különböző műveletek során figyelembe kell venni az anyag mechanikai, fizikai és vegyi tulajdonságait is.
A gépgyártásban a gépipar számára alkatrészek, szerkezetek legyártása, elektronikai cikkekhez apróbb tartozékok készítése, az építőiparban épületekhez acélszerkezetek, csövek, szelvények létrehozása során van szerepe a fémmegmunkálásnak. Még olyan speciális esetekben is szükség van rá, mint az orvosi eszközök, műszerek fémtartozékainak előállítása. Maga a művelet történhet forgácsolással vagy forgácsolás nélkül. Előbbi során a fém mechanikai behatást kap, utóbbinál úgynevezett képlékeny megmunkálás alá vetik, alakítható lesz az anyag.
Forgácsoláskor eltérő ék alakú vágóéleket alkalmaznak. A fémforgács leválik válás, reszelés, köszörülés, fűrészelés, esztergálás, marás, fúrás és menetmetszéssel is. Nem mindegy, hogy milyen gépeket, szerszámokat használnak a művelet végrehajtásánál. Vannak gépi és kézi berendezések, mindig az adott munkafolyamat, alkatrész kialakítása fogja meghatározni, hogy melyik lesz a jobb választás. A forgácsolás nélküli fémmegmunkáláshoz tartozik az öntés, a képlékeny alakítás, illetve a fémek egyesítése és a hőkezelés.
A legtöbb esetben a fémmegmunkálás során olyan gépeket használnak, amelyekkel nem igazán találkozhatunk egy átlagos garázsban vagy otthoni műhelyben. Az esztergák, marógépek, gyalugépek, köszörűk és fúrógépek tartoznak ide. Természetesen kisebb projekteket akár otthon, a szabadidőnkben is el tudunk végezni, de nagyobb volumen esetén már profi szakemberekre van szükség.
Az esztergálással hengeres tárgyakat készítenek, amely során a munkadarab forog, az esztergakések pedig hossz- és keresztirányban mozognak.
Ipari körülmények között több lépésből áll a fémmegmunkálás. Először meg kell tervezni (akár szoftver segítségével), hogy mit akarunk készíteni. Ki kell választani az alapanyagot, majd előkészíteni azt. Utána jöhet a fő művelet elvégzése, a fém megmunkálása. A felületi finomítások, sorják, érdességek kezelése sem maradhat ki. Végül ellenőrizhetjük a kész terméket, majd továbbküldhetjük felhasználásra, utómunkára.
Megosztás