Kocsis Ilona digitális innovációs tanácsadó vagyok, és ebben a cikkben szeretnék egy átfogó áttekintést nyújtani olvasóim számára a digitális technológiák jövőjéről.
A digitális forradalom számos gazdasági ágazatot érint, bár vitathatatlan, hogy nem minden innováció tekinthető jövőformálónak. Persze egy-egy új technológia komoly hatással lehet egy adott iparágra, az emberek többségének hétköznapjait viszont ez nem feltétlenül érinti. Az alábbi listán olyan technológiák kaptak helyet, amelyek a digitális technológia jövője szempontjából kiemelt jelentőséggel bírnak.
Az AI-alapú szolgáltatások ma már jelen vannak a kereskedésben, a tartalomkészítésben, az oktatási és számos egyéb szektorban. A mesterséges intelligenciával ötvözött gépi tanulás lehetővé teszi rengeteg különféle ismétlődő feladat automatizációját, ami már napjainkban is embermilliók mindennapjait könnyíti meg.
Vegyük példának az AI-alapú személyes asszisztenseket, amelyek különféle feladatok elvégzésével jelentősen növelhetik a produktivitásunkat. Egy virtuális asszisztens képes megbeszéléseket egyeztetni, útitervet összeállítani, e-mailekre válaszolni és egyéb időigényes ismétlődő feladatokat elvégezni.
Napjainkban a mesterséges intelligencia az egészségügyben is egyre nagyobb szerepet játszik. A viselhető elektronikus eszközöknek köszönhetően ma már számos kórház használ AI-alapú rendszereket a páciensek állapotának valós idejű követésére. Ezek az eszközök képesek követni a betegek testhőmérsékletét, vérnyomását, pulzusát és vércukorszintjét. A mesterséges intelligencia segít az adatok összegyűjtésében és elemzésében, ami óriási terhet vesz le az egészségügyben dolgozók válláról.
Bár a decentralizáció és a blokklánc technológia számos iparágat érint, a legnépszerűbb képviselői továbbra is a kriptovaluták. Csupán másfél évtizedes múltjuk ellenére ma már több ezer üzletben és weboldalon fogadnak el kriptovalutákon keresztüli fizetéseket. Ez persze nem meglepő, hiszen a kriptovaluták rendkívül biztonságos tranzakciókat, átláthatóságot és alacsony díjakat kínálnak. Mindezt pedig a blokklánc technológia teszi lehetővé.
A kriptovaluták után a Web3 a decentralizáció második legnagyobb képviselője. A Web3 blokklánc technológia alkalmazásával igyekszik decentralizálni az internetet, és visszaadni a hatalmat a felhasználók kezébe. Mivel napjainkban óriási szerepe van az adatbiztonságnak, az átláthatóságot és a felhasználó-központú internetet hirdető Web3 egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Persze nem szabad megfeledkezni a blokklánc technológia akadályairól sem. A kriptovaluták számára már a megjelenésük óta problémát jelent a skálázhatóság, a szabályozószervek szigorításai és a lassú elterjedés. Szerencsére a blokklánc technológia alkalmazásával több száz vállalat foglalkozik, ezért a jövőben várhatóan az említett akadályok leküzdése nem fog problémát jelenteni.
A kvantum-számítástechnika hihetetlenül gyors adatfeldolgozási képességnek köszönhetően szintén a jövőformáló technológiák közé sorolható.
A kvantum számítógépek által érintett iparágak közül mindenképp meg kell említeni a kiberbiztonságot. Ennek oka abban kereshető, hogy a kvantumszámítások elengedhetetlenek az összetettebb kriptografikus algoritmusok kifejlesztésére. Ezt figyelembe véve a kvantum számítógépek fejlődése és elterjedése jelentős mértékben fokozhatja a vállalatok és az egyéni felhasználók kiberbiztonságát.
A kiberbiztonság mellett a kvantum-számítástechnikának komoly szerepe lehet az orvosi kutatások és a pénzügyi modellezés terén is. Mivel hatalmas adatmennyiségek feldolgozására van szükség, mindkét terület fejlődését jelentősen felgyorsíthatja a kvantum-számítógépek adatfeldolgozási sebessége.
Sajnos a kvantum-számítástechnika elterjedését egyelőre főként a kvantum-számítógépek ára akadályozza. A jó hír viszont az, hogy ma már számos cég kínál online kvantumszámítás szolgáltatásokat havi előfizetésért. Ennek köszönhetően az említett előnyök kihasználásához nincs szükség feltétlenül egy kvantum számítógép megvásárlására.
A virtuális világok népszerűségéről mi sem árulkodik jobban annál a ténynél, hogy a Metaverzumnak ma már több, mint 600 millió felhasználója van. Sőt, a virtuális valóság szemüvegek és a testmozgás érzékelők árainak csökkenésével a felhasználók száma várhatóan tovább fog emelkedni.
Persze a digitális szórakozás nem csupán a virtuális világokra korlátozódik. A mesterséges intelligencia fejlődésével egyre elterjedtebbé válnak az AI által generált tartalmak is. Ma már nem számítanak ritkaságnak az mesterséges intelligencia segítségével készített cikkek, képek, videók és zenék sem. Ennek eredményeként manapság mondhatni tartalom túltengés figyelhető meg a digitális szórakoztatóiparban, így egyre nagyobb szerepet kapnak a személyre szabott tartalmak.
Komoly népszerűségnek örvendenek továbbá a blokklánc-alapú játékok is. Ezek legnagyobb előnye az, hogy az NFT-knek (nem-helyettesíthető tokenek) köszönhetően a játékosok birtokolhatják a játék során megszerzett virtuális tárgyaikat. Sőt, a decentralizált játék-gazdaságokban lehetőségük van a megszerzett NFT-k eladására is, így sok játékos ma már megélhetésként tekint kedvenc időtöltésére.
Bár a digitális technológiák által kínált megoldások rengeteg előnnyel rendelkeznek, megfelelő szabályzás nélkül komoly negatív hatásaik is lehetnek. A mesterséges intelligencia robbanásszerű elterjedéséhez a szabályozószervek egyelőre még nem tudtak felzárkózni, azonban a jövőben az átfogó szabályzás elengedhetetlen lesz. A nem megfelelő szabályzás egy AI-központú világban adatbiztonsági résekhez és az adatokkal való visszaélésekhez vezethet. Persze ugyanez elmondható a blokklánc technológiáról és a kriptovalutákról is, bár ezek már számos országban szabályozva vannak.
Felvetődik továbbá az AI által generált tartalom korlátozásának kérdése is. Etikai szempontból a mesterséges tartalmak és az automatizáció ellen szól az, hogy számos tartalomkészítő megélhetését veszélyeztetik. Sőt, az AI segítségével írt cikkekben gyakran téves információk szerepelnek, ami tömeges félreinformálást eredményezhet.
Teljesen érthető, hogy sokak számára aggasztó az AI túlzott használata. A digitális technológiák számos szakmát tehetnek feleslegessé, ami miatt sokan teljesen elhatárolják magukat a mesterséges intelligencia alkalmazásától.
A másik táborba tartoznak azok, akik tárt karokkal fogadják az új technológiákat, és inkább megpróbálják az előnyükre fordítani őket. Az AI-alapú szoftverek például jelentős mértékben növelhetik a produktivitást, automatizálhatják ismétlődő feladatok elvégzését és számos egyéb területen könnyíthetik a munkavégzést. A mesterséges intelligenciával való együttműködés kifejezetten igaz a digitális nomádokra, akik a munkájukat teljes egészében számítógépen keresztül végzik. Sokan közülük inkább az alkalmazkodás mellett döntenek, a megállíthatatlan technológiai fejlődés elleni lázadás helyett. Mivel a jövőben várhatóan minden szakmát valamilyen formában érinteni fog a digitalizáció, az alkalmazkodás mindenképp járhatóbb útnak tűnik.
A mesterséges intelligencia, a blokklánc technológia és a kvantum-számítástechnika terjedése megállíthatatlan. A jövőben kétségkívül mindhárom technológia komoly hatással lesz mindennapjainkra. Ebből kifolyólag kulcsfontosságú megtalálnunk az egyensúlyt az innováció és az etikai szempontok között. Ha ez sikerül, az emberiség egy olyan szakaszba léphet, amelyben a technológiának köszönhetően csökkenhetnek a munkaórák, több szabadidőnk lehet és nem kell többé lélekölő feladatokkal foglalkoznunk.
A szerzőről
Kocsis Ilona egy digitális innovációs és projektmenedzsment tanácsadó, akinek célja a hatékony és eredményes munkamodell bemutatása a vállalkozások számára.
Megosztás