Turizmus Program

Balatoni Húsvéti Nyuladalom

Jacuzzis szállás

Budapesti Húsvéti Sokadalom

A titkok hercege

TOP 100 úticél

Oldtimer Show

Húsvét

Pécsi kiállítások 2025

Kiemelt ajánlat

2025.03.27 (csütörtök) - 2025.06.01 (vasárnap)

Pécs, Több helyszínen

Megnézem a térképen

Állandó- és időszaki kiállítások Pécs kulturális és művészeti központjában, a Zsolnay Negyedben. Legyen az egy különleges porcelán, vagy egy kortárs művész, esetleg egy Pécsett tanuló művészeti karos diák alkotása, a Zsolnay Negyedben minden stílus és forma találkozhat. Programajánló.
Pécsi kiállítások 2025

Kapcsolat, elérhetőség

Időszaki kiállítások

2025. március 28- április 26.
Niloufar Basiri: Passage

A pécsi LOKART 2023 Kortárs Művészeti Biennálén a kritikusok díját elnyerő Niloufar Basiri önálló kiállítással tér vissza a Pécsi Galériába . A március 28-án nyíló, Passage című tárlat a művész különböző kultúrákban szerzett élményeiből és interdiszciplináris alkotói gyakorlatából merít. Hímzéseken, rajzokon és performanszokon keresztül vizsgálja a hovatartozás, az együttműködés és az átalakulás kérdéseit.

A Passage című kiállítás egy érzékeny és elgondolkodtató utazásra invitálja a látogatót, ahol a művészet átjáróvá válik múlt és jelen, itt és máshol között. A tárlat arra ösztönzi a látogatókat, hogy saját identitásuk és kulturális tapasztalataik tükrében fedezzék fel a művek jelentésrétegeit.

Megnyitó:

Időpont: március 28. (pénteken), 18:00
Helyszín: Pécsi Galéria (Széchenyi tér)

Nők a lencse túloldalán – Jön a Pécsi Fotótavasz!

A tavasz a fényé és a megújulásé – mi lehetne jobb alkalom a fotóművészet ünneplésére? A Pécsi Fotótavasz keretében négy korszakalkotó női fotós mutatja be munkáit a Zsolnay Negyed m21 Galériájában, különleges perspektívát adva a világról, amely körülvesz minket. A március 27-én induló Pécsi Fotótavaszhoz májusban csatlakozik a X. Pécsi Fotóbiennálé és a 43. Sajtófotó kiállítás, de a kiállítások mellett tárlatvezetések és szakmai beszélgetések is várják a fotózás szerelmeseit.

A Fotótavasz kiállításai idén a női látásmód sokszínűségére helyezik a hangsúlyt, bemutatva, hogyan reflektálnak az alkotók a személyes és kollektív tapasztalatokra. A tárlatok különböző műfajokat és technikákat ölelnek fel, a dokumentarista fotográfiától az absztrakt megközelítésekig, új nézőpontokat nyitva a nézők számára.

Kiállítások és részleteik:

1956: Odüsszeia – Ata Kandó személyes és kollektív történetei
Időpont: 2025. március 27. – június 1. Helyszín: m21 Galéria

Ata Kandó (1913-2017) magyar származású fotográfus, akinek munkássága az 1956-os forradalom utáni menekültválságot örökítette meg. Fényképei különösen azokat a gyermekeket állítják középpontba, akiknek sorsát a történelem vihara formálta. Képei egyszerre dokumentálnak és érintenek meg érzelmileg, bemutatva az emberi kitartást és törékenységet.
Kurátor: Csizek Gabriella

Bertien van Manen – Téli utazás: Budapest 1975
Időpont: 2025. március 27. – június 1. Helyszín: m21 Galéria

A nemzetközi dokumentarista fotográfia kiemelkedő alakja, Bertien van Manen 1975-ös budapesti látogatása során készített képeit először a pécsi közönség láthatja. A sorozat betekintést enged a vasfüggöny mögötti élet hétköznapi pillanataiba, amelyeket az alkotó érzékenysége és kíváncsisága tesz különlegessé.
Kurátor: Claudia Küssel

Nádor Katalin – A formák fénye
Időpont: 2025. április 3. – június 1. Helyszín: m21 Galéria
Nádor Katalint évtizedekig, mint a Janus Pannonius Múzeum műtárgyfotósát, vagy mint a Pécsi Műhely csoport kiállításait és kültéri akcióit dokumentáló fotográfust ismerték; ugyanakkor absztrakt fotográfiái kevés figyelmet kaptak. A kiállítás célja, hogy méltó helyre emelje munkásságát a magyar fotográfia történetében, és bemutassa, milyen egyedi látásmóddal közelített a természetes és épített környezethez.
Kurátor: Kopeczky Róna

Göbölyös Luca – Háttér
Időpont: 2025. április 3. – június 1. Helyszín: m21 Galéria

Göbölyös Luca sorozata egy különleges történeti alapanyagra épül: 19. századi viktoriánus csecsemőportrékra, amelyeken az anyák eltakart alakja csupán háttérként jelenik meg. A művek a láthatóság és láthatatlanság határán mozognak, és mély érzelmi, társadalmi és vizuális asszociációkat keltenek.
Kurátor: Fekete Valéria

A Pécsi Fotótavasz a fenti négy kiállításon túl is számos izgalmat tartogat a fotóművészet szerelmeseinek. Májusban csatlakozik hozzá a X. Pécsi Fotóbiennálé, amely május 6. és június 10. között kiállításokkal és szakmai programokkal várja az érdeklődőket. Emellett május 8. és június 6. között a belváros szívében, a Széchenyi téren tekinthető meg a 43. Sajtófotó kiállítás, amely az elmúlt év legkiemelkedőbb hazai sajtófotóit mutatja be.

A kiállítások mellett a Fotótavasz számos kísérőprogrammal készül: tárlatvezetések várják a látogatókat az m21 Galériában és a belvárosban, emellett beszélgetések és szakmai programok nyújtanak mélyebb betekintést a fotográfia különböző aspektusaiba.

A Pécsi Fotótavasz programjai egyszerre tisztelegnek a múlt előtt, és mutatnak utat a kortárs fotóművészet új perspektívái felé. Az esemény minden művészetkedvelő és vizuális kultúra iránt érdeklődő látogató számára kihagyhatatlan élményt kínál.


Állandó kiállítások

Zsolnay Negyed | Sikorski Villa
A Zsolnay Aranykora - Gyugyi Gyűjtemény

Dr. Gyugyi László műgyűjtő közel 700 kerámiatárgyból álló Zsolnay-gyűjteménye páratlan értéket képvisel. Darabjai a gyár 40 évét átölelő (1870–1910) időszakának termékei, amelyek három nagy korszakra oszthatók: a historizmus, a millennium és a szecesszió periódusaira.

A gyűjtemény a Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa programnak köszönhetően talált otthonra Pécs új kulturális városrészében, a Zsolnay Negyedben. A gyűjtemény méltó helyét az erre a célra átalakított, szecessziós Sikorski-villában találták meg.


Zsolnay Negyed | Rózsaszín Zsolnay Kiállítás
Rózsaszín Zsolnay Kiállítás

A „Kezdetben volt a rózsaszín…” Winkler Barnabás építész, akadémikus, a művészetek doktora több mint ezer darabos magángyűjteménye a Zsolnay-gyár mindennapos használatra szánt, rendkívül változatos rózsaszínű termékeiből.

A bemutatásra kerülő használati tárgyakat a Zsolnay-család elmondása szerint a manufaktúrában az alapítástól kezdve évtizedeken át, a századfordulóig gyártották, nagy mennyiségben, egyre jobb minőségben. Ezek a tárgyak a vékonyfalú vízvezetékcsövekkel és az építésdíszítésre szolgáló terrakotta elemekkel együtt szolgálták a fejlődő üzem megélhetésének alapját.

Az alapító, Zsolnay Miklós idősebbik fia, Ignác 1853-tól 1865-ig vezette a manufaktúrát. Miután öccse, Zsolnay Vilmos teljesen átvette tőle a gyárat, indult meg nagy lendülettel a termékek fejlesztése, a rózsaszínűeké az 1880-as évektől kezdődően.

A kiállítás bevezető terme a rózsaszín termékek raktárának egykori hangulatát szeretné felidézni.


Zsolnay Negyed | Család- és Gyártörténeti Kiállítás
Zsolnay Család- és Gyártörténeti Kiállítás

A Zsolnay család és a gyár történetét bemutató kiállítás áttekintést ad az elmúlt bő másfél évszázad eseményeiről.


Zsolnay Negyed | Zsolnay Mauzóleum
Zsolnay Mauzóleum

A Zsolnay-család nyughelye a Zsolnay-gyár melletti dombon eredeti pompájában, megújulva várja mindazokat, akik az eozin titkát keresik.

A mauzóleumot a gyáralapító Zsolnay Vilmos 1900-ban történt elhunyta után fia, Miklós emeltette a gyárral közvetlenül határos magaslaton, ott, ahol egykoron a városi vesztőhely állt. A helyszín azonban nem árnyékos múltja okán vált fontossá a család életében.

A pici dombocska a gyáralapító egyik kedves helye volt, ahol szívesen időzött és szemlélte a lent elterülő gyárat. Zsolnay Vilmos veje, Sikorski Tádé építész tervei alapján 1901-ben kezdtek neki az építkezésnek és a környezet kialakításának. A pécsi Panthenon felépítésében a gyár valamennyi munkása részt vett, a legapróbb részletekig mindent ők maguk készítettek.


Zsolnay Negyed | Zsolnay Látványmanufaktúra
Látványmanufaktúra

A Zsolnay Látványmanufaktúra a gyár és a kulturális negyed különleges helyszíne, ahol a látogatók egy elválasztó üvegfalon keresztül betekintést nyerhetnek az európai hírű porcelánmanufaktúra több, mint 150 éves múltra visszatekintő gyártási folyamatába.


Zsolnay Negyed |
1861 Kesztyűmanufaktúra

A tradicionális kesztyűgyártás már több mint 150 éves múlttal rendelkezik Pécs városában, nagysága és egyedisége abban rejlik, hogy az évtizedek során megőrizte filozófiáját és klasszikus eljárásait, ötvözve a mai divat diktálta trendekkel és technikákkal.

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

Kapcsolódó témák:

Pécsi kiállítások 2025

Pécsi kiállítások 2025

Értékelések (0)

Kifejezetten jó volt

(0)

Rossz volt

(0)

Nagyon jó volt

(0)

Nagyon nem volt jó

(0)

Jó volt

(0)

Nem volt jó

(0)

Találatok száma: 0

Kapcsolat, elérhetőség