Turizmus Program

Balatoni Húsvéti Nyuladalom

Jacuzzis szállás

Budapesti Húsvéti Sokadalom

A titkok hercege

TOP 100 úticél

Húsvét

Pápai kiállítások a Pannonia Reformata Múzeumban és Gyűjtemények Könyvtárában

Kiemelt ajánlat

2025.01.01 (szerda) - 2025.12.31 (szerda)

Különleges kiállítások várják a látogatókat a Pannonia Reformata Múzeumban (Fő u. 6-8.) és a Gyűjtemények Könyvtárában (Március 15. tér 9.). A két helyszínen egész évben különböző állandó kiállításokat és az évben több alkalommal időszaki kiállításokat tekinthetnek meg a látogatók Pápán. Állandó kiállítások: „Hori titkai` - óegyiptomi koporsó és múmia gyűjtemény, „Hajlék az örökkévalóságban`, Látványtár - a „rejtett kincsek” tára, Petőfi és Jókai emlékkiállítás, Baldácsy metszet, Történeti könyvtár bemutatása.
Pápai kiállítások a Pannonia Reformata Múzeumban és Gyűjtemények Könyvtárában

Kapcsolat, elérhetőség

Pápai kiállítások

Állandó kiállítások - Pannonia Reformata Múzeum

  • Hajlék az örökkévalóságban

A sajátos építészeti adottságokat kihasználva az Ótemplomban látható fő attrakció tulajdonképpen egy „vizuális igehirdetés”.

A rendelkezésre álló tárgyi örökséget figyelembe véve a kegyességtörténetre koncentrál. A református kegyesség a keresztyén ünnepekben ölt testet. Ezért a kiállítás nem a dunántúli reformátusság múltjának történeti-kronológikus bemutatását, hanem biblikusan, Jézus Krisztus életéről szóló bibliai híradás menetét követi, amelyre a keresztyén református ünnepek is épülnek.

Szakítva a hagyományos kiállítási koncepciókkal, az általában felnőtteknek szóló formával, a kiállítás mondanivalója három síkon kerül bemutatásra. A tárlat gyakorlatilag minden korcsoportot szeretne megszólítani, a kisgyermektől a szépkorúig, általános műveltséggel rendelkezőtől a mélyebb teológiai érdeklődésűig.

A kiállítás csak tárlatvezetéssel látogatható!

A tárlatvezetési időpontok tájékoztató jellegűek (időpontegyeztetésért kérjük telefonon érdeklődjenek):
április 1-től október 31-ig: 10.30, 12.00, 13.30, 15.00, 16.30
november 1-től március 31-ig: 9.30, 11.00, 12.30, 14.00,15.30

  • Hori titkai

Az óegyiptomi koporsó és múmia gyűjteményünk különlegessége, világviszonylatban is kuriózumnak számító látnivalója. Hasonló, egyedi ikonográfiával díszített egyiptomi szarkofág a Vatikáni Múzeumban, berlini-, illetve koppenhágai gyűjteményekben látható.

Az egyiptomi tárlat fő látnivalója a több mint 3000 éves óegyiptomi koporsó, és a benne fekvő többszáz évvel később készült múmia. A kiállítás installációja teljes egészében a korábbi múzeumpedagógiai tapasztalatok figyelembevételével történt, így a kurátorral és a tervezőkkel hatékonyan együttműködve tartalmas, sokszínű, pedagógiai szempontból nagyon jól hasznosítható kiállítási koncepció született. Az eredeti óegyiptomi műtárgyhoz a Szépművészeti Múzeumtól további ókori leleteket kölcsönöztünk, ami a különböző korosztályok számára a kiállítás tematikus feldolgozását is lehetővé, műtárgyközpontúvá teszi.

A festett óegyiptomi koporsó és a múmia, amelyet Markstein Károly kairói nagykereskedő ajándékozott egykori iskolájának, szinte egyetlen darabja a régiségtárnak, amely átvészelte a II. világháború és az azt követő nehéz évek viszontagságait. Hori koporsója és a benne fekvő múmia, „folyó 1884-ik évben Akhmim-ban eszközölt ásatásokból került napfényre“ és a kairói osztrák-magyar konzulátuson keresztül 1884 augusztusában érkezett meg Pápára. Hori, a pápai koporsó egykori készíttetője és tulajdonosa, Ízisz és Horsziésze – vagyis Hórusz Ízisz fia – papja volt Akhmim templomában. A koporsón található ábrázolások elemzése szerint a szarkofág a XX. dinasztia idején, vagyis az Újbirodalom végén (Kr. e. 1186-1070) készülhetett, tehát Hori e mintegy száz évet felölelő időszakban élt és szolgált Akhmimban. De, mint azt későbbi vizsgálatok kiderítették a koporsóban nem Hori múmiája nyugszik. Az aranyozott maszk és a gondosan felrakott vászon bandázs egy a XXII-XXX. dinasztiák korából (Kr.e. 945-342) származó, középkorú férfi tetemét rejti...

A kiállítás csak tárlatvezetéssel látogatható!

A tárlatvezetési időpontok tájékoztató jellegűek (időpontegyeztetésért kérjük telefonon érdeklődjenek):
április 1-től október 31-ig: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00
november 1-től március 31-ig: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00

  • Látványtár

A „rejtett kincsek” tára.

Az ótemplomi kiállításhoz fizikailag is szorosan kapcsolódik az újonnan kialakításra került látványtár, vagy más néven az eddig „rejtett kincsek” tára. Ennek legfőbb célja, hogy a hozzánk érkező, elsősorban református gyülekezetek tagjai akkor is „találkozhassanak a gyökereiket megtestesítő tárgyakkal”, ha azok a kiállításba nem kerültek be. A koncentrált műtárgyelhelyezés az esztétikai élményszerzésen túl, azonnali impressziót nyújt a református egyházművészet puritán szépségéről, művészeti elemeiről, technikáiról. Ezenkívül a látványtár a művészeti nevelés, az esztétikai ízlésformálás egyik kiemelt témája és egyben helyszíne is lehet.

Állandó Kiállítások - Gyűjtemények Könyvtára (Március 15. tér 9.)

„Én középszerű ember nem leszek” – Petőfi arcai

A pápai diák, az identitását kereső ifjú Petőfi áll a kiállítás fókuszában. A tárlat a 200 éve született Petőfi Sándor pápai emlékeinek bemutatásával tükröt tart a ma embere elé: ki vagyok én, hol a helyem a világban, mit jelent magyarnak lenni?
A fellelhető tárgyi emlékek mellett multimédiás tartalmak, animációs kisfilm, látványos grafikai megoldások mutatják be Petőfi hétköznapi arcait. Interaktív múzeumpedagógiai elemek által a kicsiktől a fiatalokon át az idősekig minden korosztály megtalálja a számára hangsúlyos üzenetet.

„Munkában az egykori Főiskolai Nyomda sajtógépe” – Bepillantás a régi nyomdászok életébe

A kamarakiállítás, mely a patinás „Történeti Könyvtár” olvasótermében kapott helyet, megemlékezik a városban működő nyomdákról és elkalauzolja a látogatókat a XIX. századi Főiskolai Nyomda világába. Megismerhetik annak rövid történetét, a munkafolyamatokat és a nyomdászmesterek eszközeit.
Az érdeklődő csoportok (10 fő felett) kipróbálhatják a nyomdászmesterséget is, elkészíthetik egy Petőfi vers nyomatát az eredeti sajtóprésen.

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

Pápai kiállítások a Pannonia Reformata Múzeumban és Gyűjtemények Könyvtárában

Pápai kiállítások a Pannonia Reformata Múzeumban és Gyűjtemények Könyvtárában

Értékelések (0)

Kifejezetten jó volt

(0)

Rossz volt

(0)

Nagyon jó volt

(0)

Nagyon nem volt jó

(0)

Jó volt

(0)

Nem volt jó

(0)

Találatok száma: 0

Kapcsolat, elérhetőség