Turizmus Program

Húsvéti hajókirándulás

Balatoni Húsvéti Nyuladalom

Jacuzzis szállás

Budapesti Húsvéti Sokadalom

A titkok hercege

TOP 100 úticél

Húsvét

Húsvéti sokadalom Budapesten a Városligetben! Felhőtlen szórakozás az egész családnak!
Siófok Fő terén mindenkit vár az év első nagy fesztiválja a Húsvéti Nyuladalom!
A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete
Mézesvölgyi Nyár - Szabadtéri színházi fesztivál 2025 Veresegyház
Gyulai tavaszi wellness kikapcsolódás - kedvező árakon teljes panziós akcióval!
Húsvéti sokadalom Budapesten a Városligetben! Felhőtlen szórakozás az egész családnak!
Siófok Fő terén mindenkit vár az év első nagy fesztiválja a Húsvéti Nyuladalom!
A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete
Mézesvölgyi Nyár - Szabadtéri színházi fesztivál 2025 Veresegyház
Gyulai tavaszi wellness kikapcsolódás - kedvező árakon teljes panziós akcióval!
Tavaszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel
Tavaszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel

Nemzeti Sírkert a Fiumei úti temetőben, a magyar történelem és kultúra nagyjainak síremlékei

2025.01.01 (szerda) - 2025.12.31 (szerda)

A Fiumei úti temető az ország legfontosabb sírkertje, itt nyugszanak legnagyobb számban a magyar történelem és kultúra nagyjai. A temető azonban nem csupán nemzeti panteon, hanem olyan műemléki védettségű park is, ahol számos művészettörténeti jelentőségű síremlék és szobor található. A páratlan sírkert Magyarország egyetlen temetője, amely teljes egészében nemzeti emlékhely. A Fiumei úti Sírkert nemcsak nemzeti panteonunknak ad otthont, de a főváros egyik legszebb arborétuma is. Növényritkaságokban bővelkedő, gazdag flórájú „tanösvénye” különleges élményt nyújt.

Kapcsolat, elérhetőség

Szeretné aktiválni elérhetőségeit az oldalon?

Partner információ

A Fiumei Úti Sírkert több mint temető, a magyar történelem nagyjai leltek itt végső nyugalmat. A sírkertben sétálva az ő történetük, emlékük, sírhelyeik története is megelevenedik. Ez utóbbi legalább annyira színes és különleges, mint az itt nyugvó személyek élettörténete.

A nemzeti sírkerthez tartozó több mint 6.000 síremlékből 1.700 a Fiumei Úti Temetőben található, köztük Vörösmarty Mihály, Kisfaludy Károly, Jókai Mór, Erkel Ferenc, Ady Endre, József Attila, Barabás Miklós, Lotz Károly, Lechner Ödön, Clark Ádám, Blaha Lujza és Jászai Mari sírja; itt nyugszik Batthyány Lajos, Kossuth Lajos, Károlyi Mihály, Deák Ferenc, Antall József, és itt pihennek az 1848-49-es forradalom és szabadságharc legnagyobb hősei is.

A legmagasabb mauzóleum

A Fiumei úti sírkert 1849-es megnyitása óta a magyar történelem egyik legkiemelkedőbb jelentőségű emlékhelye. A sírkertben több látványos építmény található. A legmagasabb mauzóleum, amely egyben Magyarország legnagyobb funerális építménye, Kossuth Lajosé, a tetejét díszítő szoborral együtt 26,1 méter. A 290 négyzetméter alapterületű síremlék gyakorlatilag minden politikai korszakban hazafias ünnepek színhelye volt, a történelem során a nemzeti függetlenség szimbólumává vált. Egyes rendezvényeken 5-6000 személy is a mauzóleum köré gyűlt. Az építményen olyan neves alkotóművészek dolgoztak, mint Stróbl Alajos, Kölber Dezső, a belső tér mozaik díszítése pedig Róth Miksa műhelyében készült, ahogy a színes üvegablakok is. Stróbl és Róth neve nemcsak e mauzóleum kapcsán tűnik fel, de részt vettek a mindössze 10 centiméterrel alacsonyabb, és ezzel a sírkert második legmagasabb épületének, a Deák-mauzóleumnak a kialakításában is. Utóbbi kapcsán építészeti különlegesség, hogy kupoláját Zsolnay-kerámiából készült díszcserepek borítják.

Anyagok színes palettája

A sírkertben lévő nyughelyek legjellemzőbb anyaga a kő. Némelyik építmény egészen egyedi formával és építészeti különlegességgel rendelkezik. Ilyen például Károlyi Mihály síremléke. A „vörös gróf” nyughelyéhez tartozó kupolaszerkezet akusztikája igen kiváló, hangerősítőként is tud működni. Szintén igazi építészeti remekmű Ganz Ábrahám mauzóleuma. A síremléket az özvegy felkérésére Ybl Miklós tervezte. A sírépítmény tetejére a második világháború után a Szent István-bazilika tetőborításának kicsinyített másaként állították helyre, később eredeti formájára építették vissza. A sírkertben a fal menti síremlékek őrzik a legnagyobb egybefüggő területen a 19. századi formájukat, a legrégebbi síremlékek között találjuk például Vörösmarty Mihály sírhelye, aki az egyik első ide temetett neves személy volt. De láthatók itt öntöttvas mauzóleumok is, például Gozsdu Manó sírboltja. A klasszikus anyagokon túl a modern megoldások is fellelhetők, erre példa Bethlen István síremléke. Az egykori miniszterelnök jelképes sírját 2001-ben avatták fel. Az itt elhantolt urna tartalma Bethlen feltételezett oroszországi tömegsírjából származik. Az Almási Balázs tervezte modern síremlék nem a méretével, hanem anyaghasználatával és kompozíciójával teremt méltó összképet. A fekete gránittömb mögött egy nagyméretű matt üveglap áll, amely napsütéses időben begyűjti a napsugarakat és ezzel erős kontrasztot képez az előtte álló sötét sírkővel.

Itáliai mintára

Európa-szerte nagy népszerűségnek örvendenek az itáliai eredetű árkádos sírboltok. Ezek egyik nagy előnye, hogy az itt elhelyezett sírok nincsenek kitéve a csapadéknak, ami nagy ellensége a nemes kőből készült nyughelyeknek. A Fiumei Úti Sírkertben két árkádsor is található. Ezek az építmények a falsírboltok szerepének átvételére és a temető főtengelyének hangsúlyozására épültek meg Gerle Lajos közreműködésével 1904 és 1908 között. Az árkádsorokon olyan ismert családok temetkezési helyei találhatók meg, mint a Gundel-, a Korányi vagy éppen a Kilián család. De itt kaptak helyet Ráday Gedeon földi maradványai és Görgey Artúr síremléke is, valamint az árkádsorok végén lévő köröndön látható Jókai Mór sírhalma, amelynek első fejfája az író saját házának kapufélfájából készült.

Több mint temető

A felsorolt történeteken és érdekességeken túl még számos különlegesség jellemzi a sírkertet. Ha már az építészetet helyeztük a fókuszba, akkor érdemes tudni, hogy itt található az Országház tervezőjének, Steindl Imrének sírja is. Kevésbé díszes sírkő, de a nyitott szemmel járók megtalálhatják a sírkertben a Pesti Vígadó tervezőjének, Feszl Frigyesnek nyughelyét is. A 19. századi Magyarország egyik leginkább megbecsült, köztiszteletben álló építésze, Ybl Miklós 1891-ben hunyt el, és szinte természetes, hogy neki is e kiemelt helyszín lett a végső nyughelye.

Hosszasan lehetne írni még a sírhelyekhez kapcsolódó történetekről, vagy a számos különlegességgel bíró, több korszakot és stílust felvonultató sírszobrokról is. De talán kevesen tudják, hogy a Fiumei Úti Sírkert a főváros egyik legnagyobb összefüggő zöld felülete, egy fél Margitszigetnyi park. 10 fafajta lelhető fel itt, és mintegy 110 féle madárfaj figyelhető meg, ezek közül 40 itt is fészkel. Ha mindent egybeveszünk, méltán mondható, hogy a sírkert több mint temető. Egy park, amely nemcsak kertészeti értelemben park, de szoborpark is. Ugyanakkor nemzeti emlékhely, az egyetlen temető, amely teljes egészében elnyerte ezt a kitüntetett rangot. Voltaképp nemzeti panteon, ahol a nemzet legnagyobbjai nyugszanak. Sorsának alakulásában benne van az egész modernkori Magyarország története. Ennélfogva úgy is tekinthetünk rá, mint egy szabadtéri történelemkönyvre, ahol az itt nyugvó személyek sorsa, tetteik, emlékezetük éled újjá.

Ha a külföldi ismert temetőket (Pere-Lachaise, Highgate Cemetery stb.) nézzük, akkor egyike sem rendelkezik a Fiumei Úti Sírkert azon különlegességével, miszerint egy adott nemzet történelmének nagyjai ilyen számban nyugszanak egyetlen helyszínen.

Híres magyar tudósok és feltalálók a sírkertben

Indulás: A nemzeti emlékhelyet jelölő sztélé (főbejárat)

  •     1. Eötvös Loránd (10/1-1-9)
  •     2. Abt Antal (17/1, 1, 47)
  •     3. Greguss Gyula (18, 2, 4)
  •     4. Szilárd Leó és Hevesy György (27 MTA, D, 23 és 27 MTA, D, 25)
  •     5. Jánossy Lajos (34/2, 1, 32)
  •     6. Bláthy Ottó (34, 1, 45)
  •     7. Puskás Tivadar (34/1, 2, 2)
  •     8. Tihanyi Kálmán (34, 6, 40)
  •     9. Klupathy Jenő (35, 2, 46)
  •     10. Mechwart András (Jobb fal mellett, 560)
  •     11. Fröhlich Izidor (46, 1, 9)
  •     12. Kandó Kálmán (46, 1, 6)
  •     13. Xantus János (29, 1, 10)

A reformkor és a szabadságharc nagyjai a sírkertben

Indulás: A nemzeti emlékhelyet jelölő sztélé (főbejárat)

  •     1. Görgei Artúr (Jobb árkádsor, 1)
  •     2. gróf Batthyány Lajos (19-20/2, sziget)
  •     3. Kasselik Ferenc (20/1, 1, 1)
  •     4. Türr István (28, 0, díszsor, 28)
  •     5. Kisfaludy Károly (29/2, 1, 1)
  •     6. Deák Ferenc (37/1, sziget)
  •     7. Díszsor: Klapka György, Trefort Ágoston, Erkel Ferenc, Irányi Dániel, Xantus János (29, 1, 4, 5, 6, 8, 10)
  •     8. Reguly Antal (29/1,1, 2)
  •     9. Kiss Károly (30/0, 21)
  •     10. Miezyslaw lengyel herceg sírja (30/ 0, 11)
  •     11. Aradi vártanúk özvegyei (30-as parcella)
  •     12. Honvédsírok és a pest-budai vértanúk síremlékei (31- közép)
  •     13. Kossuth Lajos(23, sziget)
  •     14. Balassa János (Jobb fal mellett, 194/195)
  •     15. Ganz Ábrahám(Jobb fal mellett, 191/193)
  •     16. Vetter Antal (24/1, sziget, 3)
  •     17. Bugát Pál (Jobb fal mellett, 169)
  •     18. Szalay László (Jobb fal mellett, 134)
  •     19. Arany János (14, sziget)
  •     20. Vörösmarty Mihály(Jobb fal mellett, 82)
  •     21. Pulszky Ferenc (Jobb fal mellett, 30)

Kormányfők nyughelyei a sírkertben

Magyarország kormányfői közül napjainkig összesen 53 személy hunyt el. Közülük néhányan külföldön nyugszanak, néhányan pedig ismeretlen helyen. Az egykori miniszterelnökök sírjai közül a Fiumei Úti Sírkertben található mega legtöbb egy helyen. A séta során az itt nyugvó 15 egykori kormányfő sírjait lehet megtekinteni. Itt nyugszik többek között az elsőként meghalt miniszterelnökünk, gróf Batthyány Lajos és az utolsóként elhunyt, Horn Gyula is.

Indulás: A nemzeti emlékhelyet jelölő sztélé (főbejárat)

  •     1. Wekerle Sándor (10/1, 1, 5)
  •     2. Peidl Gyula (34, 2, 82)
  •     3. Huszár Károly (34, 1, 51))
  •     4. Lukács László (46, 1, 99)
  •     5. Miklós Béla (24/1,1, 72)
  •     6. Horn Gyula (15, 2, 29/30)
  •     7. Károlyi Mihály (22, sziget)
  •     8. Münnich Ferenc és Dobi István (Munkásmozgalmi Panteon)
  •     9. Kádár János (12, 1)
  •     10. Bánffy Dezső (29/2, 1, 2 sarok)
  •     11. Antall József (28, közép)
  •     12. Gömbös Gyula (19/1, 2, 20)
  •     13. Batthyány Lajos (19-20/2, sziget)
  •     14. Bethlen István (12/2–közép)

 A legnagyobb síremlékek

A séta során a Fiumei Úti Sírkert legjelentősebb nagyméretű síremlékei tekinthetőek meg, amely Magyarország több korszakának emlékezetpolitikáját tükrözi vissza. A látogató megcsodálhatjapéldául a temető első monumentális sírépítményét, Schikedanz Albert alkotását, a Batthyány-mauzóleumot. De gyönyörködhet a Gerster Kálmán és Stóbl Alajos nevéhez köthető neoreneszánsz Deák-mauzóleumban és Magyarország legnagyobb funerális építményében, az antik stílusú Kossuth-mauzóleumban is. Az útvonalból nem maradt ki az 1959-ben átadott, monumentális munkásmozgalmi mauzóleum sem.

Útvonal:

  •     A nemzeti emlékhelyet jelölő sztélé (főbejárat)
  •     Batthyány-mauzóleum (19-20/2, sziget)
  •     Árkádsor – Jókai-körönd (18 és 19-es parcella, 18, főút közép)
  •     Deák-mauzóleum (37/1, sziget)
  •     Kossuth-mauzóleum (23, 0, sziget)

 „Kossuth-kifli” avagy gasztronómiai séta a sírkertben

A Mikszáth-féle palócleves, a Jókai bableves és az Ujházi tyúkhúsleves eredeti változatait nemzetünk nagyjai közreműködésével kísérletezték ki kedvenc éttermeikben. Mára szinte minden tradicionális magyar vendéglátóhely étlapján szerepelnek. A desszertek kedvelőinek sem kell beérniük csupán a Gundel palacsintával. József Attila hőn áhított kuglerének (ma mignon) ízét is felidézhetik séta közben, csakúgy mint a Kossuth kifliét vagy a Deák tortáét. Szomjúság ellen Krúdy és Ujházi fröccseit ajánljuk, gyomorerősítőnek pedig Zwackék Unicumát.

Indulás: A nemzeti emlékhelyet jelölő sztélé (főbejárat)

  •     1. Mikszáth Kálmán (10/1, közép)
  •     2. Gundel-család (Bal árkádsor, 26)
  •     3. Jókai Mór (18, főút közép)
  •     4. Gerbeaud Emil (26, 0, 1, 4)
  •     5. Krúdy Gyula (34/2, 0, 1, 17)
  •     6. Kugler Henrik (Bal fal mellett, 345)
  •     7. József Attila (35, 0, 2, 59)
  •     8. Deák Ferenc (37/1, sziget)
  •     9. Újházi Ede (28, díszsor, 20)
  •     10. Kossuth Lajos (23, sziget)
  •     11. Zwack-család (11/1-1-20)

 XX. századi katonai emléktúra

Indulás: A nemzeti emlékhelyet jelölő sztélé (főbejárat)

  •     1. Szovjet katonai parcella (3-as parcella)
  •     2. Rónai-Horváth Jenő
  •     3. Győrffy-Bengyel Sándor (18/1-2-37)
  •     4. báró Kövess Hermann (26/1, 1, 29)
  •     5. Hadnagy Domokos (34, 1, 68)
  •     6. Nagy Jenő (34, 1, 56)
  •     7. Laczhegyi Zoltán (41, 1, 13)
  •     8. Dáni Balázs (44/1, 1, 82)
  •     9. Vass-Wiblinger Jakab (43, 1, 44)
  •     10. a Magyar Honvédség parcellája – Ágner Gyula, Barankay József, Bertalan Árpád (52-es parcella)
  •     11. báró Szurmay Sándor és gróf Stomm Marcell (48/56, 1, 4)
  •     12. Kaszala Károly (47–10–1)
  •     13. Endresz György (47–1–28)
  •     14. Tombor Jenő (19, 1, 25)
  •     15. Lossonczy Antal (11, 1, 24)
  •     16. Tartsay Vilmos (Bal árkádsor, K. IX)
  •     17. Második világháborús emlékmű (5-ös parcella)

Nyitvatartás:

    Január: 7.30-17.00
    Február: 7.30-17.00
    Március: 7.00-17.30
    Április: 7.00-19.00
    Május: 7.00-20.00
    Június: 7.00-20.00

    Július: 7.00-20.00
    Augusztus: 7.00-19.00
    Szeptember: 7.00-18.00
    Október: 7.00-17.00
    November: 7.30-17.00
    December: 7.30-17.00

A Fiumei úti sírkert mindenszentek és halottak napja alkalmából meghosszabbított nyitvatartással látogatható.

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

Kapcsolódó témák:

Nemzeti Sírkert a Fiumei úti temetőben, a magyar történelem és kultúra nagyjainak síremlékei

Nemzeti Sírkert a Fiumei úti temetőben, a magyar történelem és kultúra nagyjainak síremlékei

Értékelések (0)

Kifejezetten jó volt

(0)

Rossz volt

(0)

Nagyon jó volt

(0)

Nagyon nem volt jó

(0)

Jó volt

(0)

Nem volt jó

(0)

Találatok száma: 0

Siófok Fő terén mindenkit vár az év első nagy fesztiválja a Húsvéti Nyuladalom!
Húsvéti sokadalom Budapesten a Városligetben! Felhőtlen szórakozás az egész családnak!
A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete
Mézesvölgyi Nyár - Szabadtéri színházi fesztivál 2025 Veresegyház
Aktív wellness pihenés Tisza-tónál: gazdag programkínálat
Siófok Fő terén mindenkit vár az év első nagy fesztiválja a Húsvéti Nyuladalom!
Húsvéti sokadalom Budapesten a Városligetben! Felhőtlen szórakozás az egész családnak!
A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete
Mézesvölgyi Nyár - Szabadtéri színházi fesztivál 2025 Veresegyház
Aktív wellness pihenés Tisza-tónál: gazdag programkínálat

érdekelnek a hirdetési lehetőségeink?

Kérlek, küldj e-mailt az info@programturizmus.hu címre!

Kapcsolat, elérhetőség

Szeretné aktiválni elérhetőségeit az oldalon?

Partner információ

érdekelnek a hirdetési lehetőségeink?

Kérlek, küldj e-mailt az info@programturizmus.hu címre!

Legjobb élmények

Húsvéti sokadalom Budapesten a Városligetben! Felhőtlen szórakozás az egész családnak!
Siófok Fő terén mindenkit vár az év első nagy fesztiválja a Húsvéti Nyuladalom!
A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete