2025.04.29 (kedd)
Illusztrációs fotó
A diótörő minden adventi–karácsonyi időszak családi kedvence; a balett műfajának egyik leginkább rabul ejtő, legkönnyedebb, szemet gyönyörködtető darabja. Clara történetét – egy kislány szentesti kalandját – mesés zenével és táncra perdülő édességekkel jelenítik meg a táncosok!
Pjotr Iljics Csajkovszkij klasszikusa E. T. A. Hoffmann A diótörő és az egérkirály című meséje alapján készült. Ezt először id. Alexandre Dumas dolgozta át, végül pedig Marius Petipa a Cári Színházak egykori koreográfusának átirata lett az eredeti Diótörő alapja. Csajkovszkij lelkesedése a darab iránt kezdetekben igen csekély volt, mivel úgy gondolta, hogy a pazar díszletek és jelmezek elveszik a figyelmet a zenéről, de a mesetéma érdekessége mégis felkeltette a figyelmét, így elfogadta a felkérést a balett megkoreografálására. Érdekesség, hogy ez volt élete utolsó műve. A Diótörő ősbemutatójára 1892. december 18-án került sor a szentpétervári Mariinszkij színházban, melyet megelőzött egy március 7-i szentpétervári koncert, ahol a balettből egy kivonatot, az úgynevezett Diótörő szvitetet mutattak be.
A mű karácsony este játszódik, amikor a vendégek egyike, Drosselmeier nagybátyja egy diótörő babát hoz ajándékba a család kislányának, Marikának. A történet a lány álmában folytatódik tovább, ahol hercegként kel életre a bábu, aki egy varázslatos utazásra viszi magával a lányt. Ennek kezdetén rögtön az Egérkirállyal és hadseregével kell megküzdeniük, hogy tovább mehessenek az álmok kalandos útján. Magyarországon 1927-ben debütált a darab Brada Ede koreográfiájával, noha végül az 1950-ben, Budapesten színpadra állított Vajnonen-féle koreográfiával terjedt el.
2025.04.29
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!
Megosztás
Kapcsolódó témák:
Diótörő balett 2025. Online jegyvásárlás
Értékelések (0)
Kifejezetten jó volt
(0)
Rossz volt
(0)
Nagyon jó volt
(0)
Nagyon nem volt jó
(0)
Jó volt
(0)
Nem volt jó
(0)
Találatok száma: 0