Turizmus Program

Balatoni Húsvéti Nyuladalom

Jacuzzis szállás

Budapesti Húsvéti Sokadalom

A titkok hercege

TOP 100 úticél

Húsvét

Balatonfüred kiállítás 2025. Időszaki kiállítások a Vaszary Galériában és a Modern Műtárban

Kiemelt ajánlat

2025.03.22 (szombat) - 2025.06.22 (vasárnap)

Balatonfüredi kiállítás programajánló.
Balatonfüred kiállítás 2025. Időszaki kiállítások a Vaszary Galériában és a Modern Műtárban

Kapcsolat, elérhetőség

Balatonfüred kiállítás 2025

Orosz István tárlata a Vaszary Galériában
2025. március 23 - 2025. június 22.

Orosz István grafikus, illusztrátor, plakáttervező, rajzfilmrendező, költő, novellista és regényíró tárlata nyílt meg a Vaszary Galériában. A magyar művészeti élet egyik legsokoldalúbb alkotójának kiállítása a teljes életművéből nyújt ízelítőt.

Ikonikus plakátok, Eschert idéző lehetetlen tárgyak, grafikák, könyvek, film és egy tükrökkel ellátott labirintus. Tömör, szatirikus képi gondolkodás, amely hol illúziót kelt, hol megdöbbentő, hol meg filozofikus. Cinkosság, ránk szegeződő szempárok, útvesztők, éleslátás. Illúzió, ami mégis leleplező.

A tárlat egyebek mellett bemutatja a rendszerváltás emblematikus művének a Távárisi konyec plakát keletkezésének történetét, de látható lesz az alkotó szintén ebben az időszakban készült Vigyázat, lépcső! című ötperces rajzfilmje is, amely a Kádár-korszak epigrammatikus tömörségű, költői összefoglalása.

A kiállítás feltárja, hogyan, miért választotta az Útisz álnevet a rejtőzködő művész. A nevet, amelyen Odüsszeusz a szemkiszúrás előtt a küklopsznak bemutatkozik, utalva a szem ellen irányuló merényletre, az átverésre, amit aztán Orosz István szinte minden művében használ.

A tárlat alkalmából egy beszélgetőkönyv is készült, amelyből megtudhatjuk, hogy miért nem bölcsész vagy színész lett Orosz István. Végig követhető a díjakkal elhalmozott szerző pályájának és magánéletének számos állomása, és megismerhetjük legtitkosabb gondolatait is olyan témákban, amelyek látszólag távol állnak a képzőművészettől. Emellett a kötet a grafikus írói vénáját is megcsillogtatja.

Orosz István egy interjúban úgy fogalmazott: saját kora elől a múltba emigrált. Ez csak első látásra igaz. Különösen, ha a reneszánsz idején népszerű, maga az alkotó által feltámasztott anamorfózisokat nézzük, amelyek összevissza ábráinak a kép közepére helyezett krómhenger palástján lévő kép ad értelmet.

Orosz István kiállítása március 22-én, szombaton, 16 órakor nyílik a Vaszary Galériában.


Új időszaki kiállítások nyílnak 2025. április 17-én a Modern Műtárban

Mindkét kiállítás 2025. október 31-ig látogatható.

RUBENS – SZIGORÚAN SZABÁLYOZOTT SZABAD JÁTÉKOK / STRICTLY PLAYED FREE GAMES

A konkrét művészet kiemelkedő flamand mesterének életművét teljes keresztmetszetében mutatja be az átfogó tárlat.   Az 1944-ben született Albert Rubens mára igen kiterjedt életműve az 1960-as évek elején kezdődik. Az oeuvre festményeket, rajzokat, grafikákat, szobrokat és fali installációkat tartalmaz. Nem kevésbé fontosak a szintén bemutatásra kerülő kísérletező munkarajzok, amelyek lényeges betekintést nyújtanak Rubens munkafolyamatába. A festmények szigorú geometriájukkal és következetes fekete-fehérségükkel grafikai festészetként jellemezhetők. Emellett építészeti jelleggel és a mindent irányító matematikai szellemmel rendelkeznek. Az architektonikus megközelítés a szobrokra is vonatkozik, függetlenül azok méretétől vagy rendeltetésétől. A festmények jellegzetes fekete-fehérjét ott az anyagok saját színe váltja fel. Rubens művei néha jelzésekre vagy képi jelekre hasonlítanak, bár nincs gyakorlati hasznuk. Nem is szigorúan kódoltak. Megértésünknek sem szabad csak a rendszer nyomon követésére korlátozódnia: szemmel és értelemmel sokkal többet tudunk felfedezni.

A kiállítás kurátora: Rényi András.

Megnyitó: Hoffmann Miklós

“AZ ÉPÍTÉSZET NYELVE” / “LANGAGE DE L’ARCHITECTURE”

HOMMAGE À LUCIEN HERVÉ

Az időszaki fotótárlat az ember különböző viszonylatait megmutató háromrészes kiállítás-sorozat második része. Míg az első kiállítás, a "Test-esetek", az emberi testet és kapcsolódásait tárgyalta különböző kontextusokban, addig a második tárlat az ember és épített környezete szövevényes, tágabb értelmű architektonikus összefüggéseit tárgyalja. A nemzetközi és hazai művészek alkotásaiból összeálló tárlat címe Paul Valery-től származik (langage de l’architecture) és voltaképpen egy nyelvi modellben prezentálja az ember és épített környezete kölcsönhatásait. A sokszereplős tárlaton különleges helyet foglalnak el Lucien Hervé építészeti fotói - az UNESCO építésétől kezdve a ronchampi kápolnán át Fatehpur Sikri mágikus épületeinek fényképéig, amelyek ezzel a kiállítással kerülnek a gyűjteménybe. A tárlaton BOROS György, DAVIDHAZY Andrew, HERVÉ Lucien, HERVÉ Rodolf, HORVÁTH László, HUPJÁN Attila, KÁROLYI Katalin, LUGOSI Lugo László, MAGYAR Alfréd, MAURER Dóra, MISKOLCZI Emese, OSTER Willy és KOEZLE Sigi, SEBESTYÉN Sára és SIMON Gellért fotóművészek alkotásai láthatók.

A kiállítás kurátora: Somosi Rita

Megnyitó: Ferkai András

 

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

Kapcsolódó témák:

Balatonfüred kiállítás 2025. Időszaki kiállítások a Vaszary Galériában és a Modern Műtárban

Balatonfüred kiállítás 2025. Időszaki kiállítások a Vaszary Galériában és a Modern Műtárban

Értékelések (0)

Kifejezetten jó volt

(0)

Rossz volt

(0)

Nagyon jó volt

(0)

Nagyon nem volt jó

(0)

Jó volt

(0)

Nem volt jó

(0)

Találatok száma: 0