Turizmus Program

Családi hétvége a Városligetben

Retro Majális a Siófoki Nagystrandon

Tájházak Napja

Jármű Expo

Jacuzzis szállás

TOP 100 úticél

A Szent Korona az Országházban, új időszaki kiállítás az Országgyűlési Múzeum Kőtárában

Kiemelt ajánlat

2024.08.20 (kedd) - 2025.11.01 (szombat)

Új időszaki kiállítás a Szent Koronáról és a koronázási jelvényekről a Kossuth Lajos téren, az Országgyűlési Múzeum Kőtárában. A tárlatot a 2000. évi I. törvény közelgő 25 éves évfordulójának tiszteletére rendeztük meg, mely arról rendelkezett, hogy nemzeti ereklyéinket - a koronázási palástot kivéve - az Országgyűlés épületében őrizzék. A magyar és angol nyelven elérhető kiállítás 2024. augusztus 20-án nyitotta meg kapuit és egészen 2025. novemberéig várja a látogatókat.
A Szent Korona az Országházban, új időszaki kiállítás az Országgyűlési Múzeum Kőtárában

Kapcsolat, elérhetőség

A Szent Korona az Országházban című kiállítás

2024. augusztus 20. - 2025. november 1.

2025. január 1-jén lesz 25 éve, hogy a Szent Korona és a koronázási jelvények közül a jogar, az országalma és a koronázási kard végleges elhelyezésre kerültek az Országház Kupolacsarnokában. Ennek állít emléket A Szent Korona az Országházban című kiállítás, amely 1978 és 2016 között készült műtárgyfotók segítségével mutatja be Magyarország legfontosabb történelmi emlékének művészi részleteit. Közel engedi a látogatókat a koronán elhelyezett arkangyalok, szentek, apostolok és uralkodók zománcképeihez, amelyek a felirataikkal és kiképzésükkel együtt a korona ikonográfiájának legfontosabb elemei.

A kiállítás második része a korona kalandos történetébe enged bepillantást a 19. századtól napjainkig. Végig követi továbbá azt, hogy az Országház milyen gazdag történelmi események sorozatán keresztül kapcsolódik a koronázási felségjelvényekhez. Nemzetközileg is kiemelt eseménynek számított a korona 1978-as hazatérése az Egyesült Államokból, melynek során a történelmi ereklyéket az Országházban adták át ünnepélyes keretek között. Ezt követően nyílt meg a Magyar Nemzeti Múzeumban a koronázási jelvényeket bemutató első, állandó kiállítás.

A Szent Korona ábrázolástörténetében a fotográfia a mai napig kiemelkedő szerepet játszik. 1945 előtt mindössze négyszer lehetett fényképezni a koronát, 1880-ban, 1896-ban, 1916-ban és 1938-ban. A köztes időben a nyilvánosság és a tudományos szakma számára a koronaládában őrzött Szent Korona láthatatlan és érinthetetlen volt, egyedül a fényképek és az egyéb grafikai és képzőművészeti ábrázolások és leírások álltak rendelkezésre. 1945-ben a Szent Korona és a koronázási jelvények az amerikai hadsereg kezébe kerültek és 1953-ig Németországban, majd 1953-tól 1978-ig az Egyesült Államokban őrizték a műkincseket. Az 1978-as hazahozatal a Szent Korona kutatástörténetében és fényképezésében hatalmas fordulópontot jelentett, és ebben az évben készültek először Magyarországon színes felvételek dokumentációs céllal a koronáról és a koronázási jelvényekről. Az új műtárgyfotók – az új publikációkkal és könyvekkel együtt - nem csak a szűk szakma, hanem a nagyközönség számára egyaránt a korona és a koronázási jelvények újrafelfedezésének az élményével értek föl. Soha nem látott részletek váltak láthatóvá és a korona, mint nemzeti szimbólum művészeti alkotásként is megismerhetővé vált. Az Országházban szintén kivételes alkalomnak számít a korona kivétele a tárlóból fényképezés céljából, erre utoljára 2016-ban került sor. Bencze-Kovács György (Országgyűlési Múzeum), Szelényi Károly (fotóművész) és Wachsler Tamás (Steindl Imre Program Zrt) fényképezték ekkor a koronát, a jogart, az országalmát és a koronázási kardot a Szent Korona Testület engedélyével. Képeik az Országgyűlési Múzeum online Fotóarchívumában is kutatóhatók. 

A Szent István-i államalapítás ezeréves évfordulóján 2000-ben az Országgyűlés törvényben örökítette meg az államalapítás emlékét és a Szent Korona történelmi jelentőségét. A felségjelvények Országházba történő átszállítását és elhelyezését követően – a koronázási palástot kivéve – a kupolacsarnok méltó és reprezentatív környezete milliók számára tette lehetővé Magyarország legféltettebb nemzeti ereklyéinek a megtekintését. A kiállítás előterében kerül vetítésre a Szent Koronáról készült legelső drónvideó, amelyet a Tóth Endre koronakutatóval készült rövid interjú egészít ki.  

Az időszaki kiállítás ingyenesen tekinthető meg a Kőtárban keddtől-vasárnapig 10:00-18:00 között.

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Megosztás

Kapcsolódó témák:

A Szent Korona az Országházban, új időszaki kiállítás az Országgyűlési Múzeum Kőtárában

A Szent Korona az Országházban, új időszaki kiállítás az Országgyűlési Múzeum Kőtárában

Értékelések (0)

Kifejezetten jó volt

(0)

Rossz volt

(0)

Nagyon jó volt

(0)

Nagyon nem volt jó

(0)

Jó volt

(0)

Nem volt jó

(0)

Találatok száma: 0