Zempléni Fesztivál 2024. A sokszínűség és a kulturális turizmus művészeti fesztiválja
A Zempléni Fesztivál Tokaj-Hegyalja és Zemplén legnagyobb kulturális fesztiválja. Ez a hagyományos, mégis mindig sok újdonsággal szolgáló programsorozat egyszerre hat az emberben lakó művészetkedvelőre, a természetjáróra, a gasztronómia hívére és persze a finom borok szerelmesére. Magas színvonalú komolyzenei hangversenyekkel, színházi és irodalmi estekkel, jazz koncertekkel, kirándulásokkal, kiállításokkal, családi és gasztronómiai programokkal várja a helyi közönséget és az ország más vidékéről érkező, minőségi kikapcsolódásra vágyó látogatókat egyaránt.
Felhívjuk figyelmét, hogy ennek a megjelenésnek jelenleg NINCS ÉRVÉNYES IDŐPONTJA portálunkon, ezért az itt közölt tartalom már lehet, hogy NEM AKTUÁLIS! Friss információkat az info@programturizmus.hu e-mail címen kérhet vagy küldhet.
Zempléni Fesztivál 2024
2024. augusztus 9-19.
Az idei fesztivál közel 40 helyszínen, csaknem 20 településen, több mint 500 fellépő művésszel várja a látogatókat.
Új helyszínek a fesztiválon.
A fesztivál az idei évben számos ígéretes és festői helyszínnel bővül: ilyen pl. Golopon a Vay-kastély parkja, ahol egy festői vízi színpadon várjuk az érdeklődőket, vagy a füzéri szabadtéri színpad, mely a vár lábánál, szédületes zempléni panorámával csalogat. A fesztivál sok év után újra ellátogat a Bodrogközbe, méghozzá Kenézlőbe, ahol a hangverseny mellett a görögkatolikus templom Európa-szerte egyedülálló ikonosztázát is érdemes megtekinteni. Régi-új helyszín Bodrogkeresztúr, ahol a hangversenynek a felújított ezeréves katolikus templom ad otthont. Szintén új helyszín a tarcali Andrássy Kúria hangulatos terasza.
Természetesen a kedvelt helyszínekre is ellátogathatnak az érdeklődők, ismét lesz hangverseny az Újhuta Kastélyszálló festői teraszán, lesz egynapos program Tolcsván és Mádon, de érdemes lesz ellátogatni Hercegkútra, Mikóházára, Taktaharkányba, vagy a Magyar Nyelv Múzeumába is.
A fesztivál kedvelt esti programja Sárospatakon az Esti jazz-sorozat, melyben olyan előadók lépnek színpadra, mint a Malek Andi Soulistic, a Révész Richárd Trió, illetve a Canarro Zenekar és Sapszon Orsi. A Tokaji Bor kedvelői számára rendezzük a Koncert borral sorozatot, melynek keretében a Patricius Borház, a Disznókő Pincészet, a Tokaj-Oremus, valamint hivatalos borszállítónk, a Grand Tokaj borait kóstolhatják hol borgőzös, hol panorámás, hol rusztikus környezetben, de mindig kellemes zenével.
PROGRAMAJÁNLÓ:
2024. augusztus 14. szerda 18:00
Söndörgő
Szegi, Grand Tokaj Zrt. Szegi Pincészete
Eredics Áron – prímtambura, tambura szamica, darbuka, ének
Eredics Benjámin – brácsatambura, trombita, ének
Eredics Dávid – klarinét, szaxofon, kaval, prímtambura, basszprímtambura, ének
Eredics Salamon – harmonika, furulya, hulusi, basszprím tambura
Dénes Ábel – nagybőgő
2024. augusztus 14. szerda, 19:00
Pálháza, Térségi Művelődési Ház
Játék és lélek / BDZ Kamaraműhely
Schubert: C-dúr vonósnégyes, I. tétel No.4. D46
Max Bruch: Kol Nidrei, Op.47.
szóló: Szontagh Márton – cselló
Sosztakovics: e-moll trió – III-IV. tétel, Op.67.
Gershwin: Porgy és Bess szvit
2024. augusztus 15. csütörtök, 19:00
Bodrogkisfalud, Patricius Borház (Várhegy-dűlő)
Zenés utazás térben és időben / Balázs János zongoraművész
- Chopin: 3 keringő, Fantasie-Impromptu
- Liszt: Szerelmi álmok
- Liszt: 6. magyar rapszódia
- Ponce-Balázs: Estrellita
- Brahms-Balázs: Magyar táncok
- Strauss-Balázs: Reminiszcencia parafrázis
- Gershwin: Dal és ragtime improvizációk
Valódi időutazásban lesz része annak, aki a mai estén ellátogat a Patricius Borházba, ahol Balázs János zongoraművész előadásában, az úgynevezett 19. századi aranykor zenei atmoszférájának bűvöletében töltheti az időt.
Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész 2002-ben, tizenhárom évesen nyert felvételt a Zeneakadémia különleges tehetségek számára létrehozott osztályába; az egyetem befejezéséig hat nemzetközi zongoraversenyen aratott győzelmet. Az elmúlt években a világ legjelentősebb hangversenytermeiben kápráztatta el a közönséget virtuóz játékával.
Improvizációs képességét a klasszikus zenén túl egyéb művészeti ágazatokban is örömmel megmutatja, játékát minden esetben átszövi a klasszikus zenei értékrend és a 20. századi improvizációs tradíció. Kritikusok kiemelik játékmódjának finomságát, a zongora hangszínének elbűvölő sokszínűségét, dinamikai skálájának határtalanságát és lenyűgöző technikai képességét.
A mai esten nemcsak virtuozitását, hanem elképráztató improvizációs képességét is megismerheti a közönség. A hangverseny előtt a Patricius Borház borait kóstolhatják varázslatos környezetben, ahonnan nem mindennapi zempléni panoráma fogadja a koncertlátogatókat.
2024. augusztus 16. péntek, 17:00
Mád, Barta Pince
Egy nap Mádon – Wake up! / BDZ A la cARTe
- Botár Bence – nagybőgő
- Helecz Dániel – cselló
- Kalla-Tóta Hajnalka – hegedű
- Kanyó Dávid – fuvola, pikoló
- Markó János – brácsa
- Mikolay Zsófia – hegedű
- Szepesi Bence – klarinét, szaxofon
Tillman Dennhard: Wake Up
John Williams: Jurassic Park
Kovács Béla: Greetings from the Balkan
Astor Piazzolla: Oblivion
Carlos Garder: Tango
Leonard Bernstein: West Side Story
Edvard Grieg: Ballade
Alexey Shor: Verdiana – Don Tangoletto
Ennio Morricone: Az óceánjáró zongorista legendája
Astor Piazzolla: Libertango
Az egyedülálló hangszer-összeállítású BDZ A la cARTe együttes nem először lép fel a Zempléni Fesztivál keretein belül. Idei koncertjükre a közönség számára is jól csengő átiratokkal, fülbemászó dallamokkal érkeznek. A BDZ művészeiből 2017-ben alakult együttes neve repertoárjuk sokoldalúságát tükrözi: a közönség a sokszínű műsort hallgatva egy olyan elegáns, de mégis jó hangulatú étteremben érezheti magát, ahol az étlapról à la carte válogathat a jobbnál jobb fogások közül. A klarinéttal, szaxofonnal és fuvolával, piccolóval kiegészült vonósötös a Zempléni Fesztivál mellett nagy sikerrel adott hangversenyeket több ízben a Klassz a pARTon Fesztiválon, az Alzheimer-világnap alkalmából Budapesten, valamint a Zenei Világnap alkalmából is. A BDZ A la cARTe tagjai nemcsak kollégák, de barátok is – ez mindig pluszt ad számukra a közös zenélésben, és érezhető a hallgatók számára is.
2024. augusztus 16. péntek, 19:00
Tarcal, Könyves Kálmán Művelődési Ház
Love & Peace / A MYNK Kvartett és Omar Bashir
MYNK Quartet
- Varga Nikolett – hegedű
- Tóth Eszter – hegedű
- Tuza Boglárka – brácsa
- Szabó Anna – cselló
Omar Bashir és Zenekara
- Omar Bashir – lant
- Takács Donát – basszusgitár
- Petz Bálint – gitár
- Amine Naami – gitár, ének
- Molnár Levente – billentyű
- Tar Gergely – ütőhangszerek
- Hosman Ádám – ütőhangszerek
közreműködik:
Márfi Eszter – fuvola
A MYNK Quartet szokásához híven újdonsággal és egy különleges világsztárral lép színpadra idén.
A Quartet évek óta együtt dolgozik Omar Bashirral és Zenekarával. Előző lemezének feljátszása után a Salamancai Egyetem Asszír Kongresszusán mutatták be legújabb fúziójukat, melyen Omar Bashir csodálatos, semmihez sem hasonlítható zenéje, mely az arab kultúrát ötvözi a magyar zenével, de találhatunk benne asszír, flamenco és gypsy elemeket is, fergeteges sikert váltott ki a nemzetközi közönségből.
A Love & Peace produkció valamennyi dala szívből született, és híven tükrözi Omar személyiségét és hitvallását a békés és szeretetteli együttélés mellett.
A másfél órás hangverseny Tarcal egyik új büszkeségében, a megújult, minden tekintetben a legmodernebb techikai berendezésekkel fölszerelt Könyves Kálmán Művelődési Házban, annak színháztermében lesz, a Fő utca 57-es szám alatt.
2024. augusztus 17. szombat, 17:00
Tolcsva, Szirmay-Waldbott-kastély
Egy nap Tolcsván – Latin lélek / Manuel Betancourt & Sebastian Ramirez
Latin lélek – Utazás időn és dallamokon át
Manuel Betancourt – ének
Sebastian Ramirez – zongora
A koncert a latin zene legikonikusabb, magával ragadó darabjainak felfedezését kínálja. A 20. század rendkívül kreatív latin művészei, mint például Astor Piazzolla, Paco de Lucia, Manuel Ponce, megteremtették a zenei termékenység aranykorát, olyan örökérvényű művekkel, amelyek a közönség legmélyebb lelki érzéseivel azóta is együtt zengnek. A dalok nem csak dallamukban, ritmusukban jelentenek értéket, hanem legtöbbjük drámai történetet mesél el a születésük idejéből. Ezek az egyetemes érzések az európai közönséget is megérintik, klasszikuszenei igényű formájuk magas értéket képvisel.
Manuel Betancour Camino a mexikói Guanajuato állambeli San Felipében nőtt fel. 1993-tól 1999-ig a Moreliai Konzervatóriumban, majd 1999-től 2002-ig a Nemzeti Konzervatóriumban, Mexikóvárosban tanult. Tanulmányai elvégzése után Placido Domingo-ösztöndíjat kapott, mellyel Izraelben és Puerto Ricoban a New York-i Metropolitan operaénekesei által tartott mesterkurzusokon fejleszthette énektudását. 2002-től kezdve a mexikóvárosi Nemzeti Operaházban (Bellas Artes), valamint több nagyobb fesztiválon és mexikói színházban énekelt. 2005-ben a Zürichi Operaház operastúdiójának tagja lett a. 2007-től a francia National de Rhin operában énekelt. 2010-től szabadúszóként dolgozik. Jelenleg a Honvéd Férfikar állandó tagja és a Volver La Vida latin együttes énekese.
Sebastian Ramirez Sandoval 2018-ban szerzett zongoraművész diplomát a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen. Előszeretettel szólaltatja meg Beethoven zongoraszonátáit, és kiemelt figyelmet fordít a magyar szerzők zongorairodalmára. Liszt Ferenc virtuóz művei mellett gyakran játssza költői hangvételű darabjait, mint a két legendát. Bartók Béla mély benyomást gyakorolt előadói stílusára. Ramirez Manuel Betancour állandó kamara partnere, közös missziójuk a spanyol, argentin szerzők mellett a mexikói zeneirodalom elhivatott tolmácsolása.
2024. augusztus 17. szombat, 17:00
Mezőzombor, Disznókő Szőlőbirtok
Trüffel Kvartett / A barokktól a filmzenéig
- Bánhegyi Tünde – első hegedű
- Lajhó Barbara – második hegedű
- Kusz Viktória – brácsa
- Kószás Ágnes – cselló
Bach: Badinerie
Vivaldi: Négy évszak – Tavasz – 2. tétel
Mozart: D-dúr templomi szonáta
Brahms: 5. magyar tánc
Bizet: Carmen suite – 2. Entr’acte, 4. Entr’acte
Rimsky-Korsakov: Scheherezade – 3. tétel
Elgar: Salut d’amour
Mascagni: Intermezzo
Loewe: My fair lady
Arlen: Over the Rainbow
Shostakovich: Jazz suite – No.2 keringő
Nino Rota: A keresztapa
Piazzolla: Libertango
Morricone: Cinema Paradiso
Morricone: A profi
Bock: Sunrise, Sunset
Azarasvili: Szentimentális tangó
Zimmer: A Karib-tenger kalózai
Ramin Djawadi: A trónok harca
A Trüffel Kvartett 2015-ben alakult Magyarország egyik vezető zenekara, a Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekara diplomás művészeiből. Rendkívül színes repertoárjukban megtalálható szinte minden stílusú zene a barokktól napjainkig. Egész estét betöltő koncerteket adnak templomokban, színházakban, koncerttermekben. A számos komolyzenei koncert mellett gyakran játszanak rock-pop-alternatív zenekarok kísérőjeként, valamint céges rendezvényeken, esküvőkön, családi ünnepeken is. Igény szerint állítják össze műsorukat a klasszikus zenétől kezdve a musicaleken át egészen a filmzenék világáig.
2024. augusztus 18. vasárnap, 17:00
Sárospatak, A Művelődés Háza
Muzikális bestiák – Tündértánc / Bősze Ádám zenetörténeti előadása
Amilyen hirtelen bukkan elő, olyan sebesen tűnik el. Ha a patak partján fiatal nő alakjában jelenik meg, az erdő közepén tarka lepke képét öltheti. Ő a tündér, a többnyire jóságos leányzó, aki nem csupán az óvatlan hajósok képzeletét, hanem a 19. századi művészek fantáziavilágát is képes volt elrabolni. Bősze Ádám itt és most a zenetörténet legnépszerűbb tündéreit mutatja be a közönségnek, azokat a lényeket, akik akár névvel, akár név nélkül, de vibráló fénnyel vonták be a romantika nyári éjeit.
2024. augusztus 18. vasárnap, 19:00
Tarcal, Andrássy Kúria
Magyar Rhapsody Projekt
Ősi zenei utazás egyedülálló hangszerparkkal
Bársony Bálint – szaxofon, tárogató, népi
fúvóshangszerek, tekerőlant, ősi dobok, vokál
Elek Norbert – zongora, ének, tekerőlant, ősi dobok
Rieger Attila – gitár, vokál, kobza
Máthé László – basszusgitár, hegedű, nagybőgő, vokál
Tar Gergely – ütőhangszerek, hang drum, ősi dobok,
vokál Hidász Tamás – dob, ének, vokál
A Bársony Bálint és a Magyar Rhapsody Projekt 2014-ben azzal a küldetéstudattal vállalt szerepet a hazai kultúrszférában, hogy zenéjével erősítse nemzeti identitásunkat és tisztelegjen nagy magyar zeneszerzőink, népdalgyűjtőink előtt.
A zenekar a Kárpát-medencei ősi hangszerek mellett modern hangszereket is használ, így egyszerre jelenik meg alkotásaikban a múlt és a jelen zenei hangulatainak rezgése.
A zenekar tagjai több elismerésben részesültek: Elek Norbert Oscar-díjas filmalkotások hangszerelője, a Tűzijátékok zeneszerzője; Rieger Attila Fonogram díjas jazzgitárművész-tanár; Máthé László Prima Primissima díjas művész-tanár; Tar Gergely Fonogram-díjas dobművész, hazánk legtöbbet foglalkoztatott ütőhangszerese; Hidász Tamás pedig több nemzetközi jazzdob versenyen I. helyezéssel kitüntetett dobművész-tanár.
2024. augusztus 18. vasárnap, 20:00
Sárospatak, SRK Wáberer Sportcentrum
Hollerung 70 / Puccini: Messa di Gloria
- László Boldizsár – tenor
- Kendi Lajos – bariton
- Budapesti Akadémiai Kórustársaság
Taipei Philharmonic Chamber Choir
Budafoki Dohnányi Zenekar
Vezényel:
Hollerung Gábor
A hangverseny az e napon 70 éves Hollerung Gábort köszönti Puccini Messa di Gloria című művével, a vele már több, mint 30 éve összeforrt két együttes (Budafoki Dohnányi Zenekar és Budapesti Akadémiai Kórustársaság) előadásában.
A mise az akkor 17 éves zeneszerző egyik legelső jelentős alkotása, aki a szöveget vérbeli olasz opera stílusban, játékos könnyedséggel zenésíti meg. Ugyan a címe Messa di Gloria, de a mű hagyományos öt egységből áll, egy teljes misét alkotva. A szóló-részeket a szerző operáival ellentétben – melyekben a központi helyet a női szólamok foglalják el – férfiak éneklik. 1880-ban adták elő először, majd a feledés homályába merült, hogy aztán 1952-ben, 72 évnyi port lefújva róla ismét megszólalhasson a mű, melynek egyes részeit később viszonthallhatjuk Puccini operáiban is: a Tosca, a Manon és az Edgar című alkotásokban a Gloria, az Agnus Dei és a Kyrie dallamai bukkannak fel.
A hangversenyen a kórus kiegészül a Taipei Philharmonic Chamber Choir-ral, amely Hollerung Gáborral szintén 30 éves szakmai múltra tekinthet vissza.
2024. augusztus 19. hétfő, 20:00
Sárospatak, Rákóczi-vár udvara
Záróhangverseny – In memoriam Rolla János / Liszt Ferenc Kamarazenekar
Rolla János emlékére
- Bartók: Román népi táncok
- Weiner: 1. divertimento, Op. 20 – részletek
- Liszt–Wolf Péter: 2. magyar rapszódia
- – szünet –
- Mendelssohn: Esz-dúr vonósoktett, Op. 20 – vonószenekari előadásban
A Liszt Ferenc Kamarazenekar a Zempléni Fesztivál alapítója, és állandó közreműködője.
A zenekar e koncerttel egykori vezetője, a tavaly elhunyt Rolla János emléke előtt tiszteleg.
Az este folyamán a neves koncertmester és művészeti vezető legkedvesebb darabjai csendülnek fel.
A programok feltöltése folyamatos, tervezett események a jegyvásárlás alatt!
Forrás: a fesztivál honlapja
További ajánlataink
2024.01.01. - 2024.12.31. | |
2024.11.30. - 2024.12.07. | |
2024.12.01. - 2024.12.22. |
Sárospataki programok 2024. Események, rendezvények, fesztiválok
Adventi programok Sárospatakon |
2024.12.07. | |
2024.12.08. | |
2024.12.08. | |
2024.12.09. 10:00 |
Sárospataki programok 2024. Események, rendezvények, fesztiválok
Laposa Julcsi - NÉPI hang-színek Téli gyerekkoncert |
2024.12.14. | |
2024.12.14. | |
2024.12.14. | |
2024.12.14. | |
2024.12.17. |
Sárospataki programok 2024. Események, rendezvények, fesztiválok
Szigligeti - Szente - Bolba: Liliomfi / romantikus vígjáték |
2024.12.21. | |
2024.12.22. |
Sátoraljaújhelyi programok 2024. Események, rendezvények, fesztiválok
Király Linda karácsonyi koncertje |
2024.12.28. 19:00 |
Sárospataki programok 2024. Események, rendezvények, fesztiválok
Előszilveszter a Fool Moon együttessel |
2025.03.09. | |
2025.08.09. |
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!