Zenekarácsony szuperkoncertek Békéscsabán, Debrecenben, Szegeden és Szombathelyen
Zenekarácsony szuperkoncertek Békéscsabán, Debrecenben, Szegeden és Szombathelyen
Téli Álom Fesztivál a Veresegyházi Medveotthonban – Különleges családi program
Téli Álom Fesztivál a Veresegyházi Medveotthonban – Különleges családi program
Idén is a ZENE-BOR ünnepén lesz a 100 Tagú Cigányzenekar Évadzáró Gála Koncertje Budapesten!
Idén is a ZENE-BOR ünnepén lesz a 100 Tagú Cigányzenekar Évadzáró Gála Koncertje Budapesten!
Wellness pihenés Hévíz felnőttbarát szállodájában  - BONVITAL WELLNESS & GASTRO HOTEL
Wellness pihenés Hévíz felnőttbarát szállodájában  - BONVITAL WELLNESS & GASTRO HOTEL
Őszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel
Őszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel

Kutatók Éjszakája Magyar Nemzeti Múzeum 2024 Budapest

A Kutatók Éjszakája egy Európa-szerte megrendezett ingyenes eseménysorozat a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítésére. Idén is szeptember utolsó hétvégéjén lehet bepillantani a különböző tudományterületek titkaiba. A Magyar Nemzeti Múzeum idén is csatlakozik a Kutatók Éjszakájához! Sok izgalmas ingyenes programmal, többek között tárlátogatásokkal, előadásokkal, interaktív foglalkozásokkal és bemutatókkal várják az érdeklődőket 2024. szeptember 27- én este 22:00 óráig. Azonban nemcsak felnőtt látogatói előtt nyitja meg rejtett kapuit a múzeum, hanem a diákoknak is! A kisebbeknek kincskeresővel, a nagyobbnak pedig vezetett raktárlátogatásokkal készülnek. A programok ingyenesek, de regisztrációkötelesek!

KEDVES LÁTOGATÓ!
Felhívjuk figyelmét, hogy ennek a megjelenésnek jelenleg NINCS ÉRVÉNYES IDŐPONTJA portálunkon, ezért az itt közölt tartalom már lehet, hogy NEM AKTUÁLIS! Friss információkat az info@programturizmus.hu e-mail címen kérhet vagy küldhet.

Kutatók Éjszakája Magyar Nemzeti Múzeum

2024. szeptember 27.

Programok felnőtteknek

Kulisszák mögött | Raktár- és műterem látogatások 

🔹 Látogatás a Történelmi Képcsarnok raktárában (17:00)
A Történelmi Képcsarnok raktárában mintegy 2800 festmény található, amelyek nagy része 18-19. századi portré. A raktárlátogatás során ezek közül mutat be néhány érdekességet Serfőző Szabolcs főmuzeológus, különös tekintettel a gyűjtemény újabb szerzeményeire.
Programtartó: Serfőző Szabolcs
Program típusa: Raktárlátogatás
Maximális létszám: 15 fő
Találkozópont: MNM Jegypénztár
🔹 Válogatás az Éremtár falerisztikai gyűjteményéből (18:00)
Az MNM alapításától kezdve folyamatosan gyűjti a hazai és külföldi falerisztikai emlékeket. A több ezer tételt tartalmazó kollekció néhány, a nagyközönség számára ritkán bemutatott értékes darabját tekinthetik meg az érdeklődők. Bemutatásra kerül többek között Viktória királynő által Esterházy Pál Antal herceg számára adományozott ékkövekkel díszített Bath-rend, az Aranygyapjas-rend rendi lánca, illetve a Szent István-rend egy korai példánya.
Programtartó: Mézes Ádám
Program típusa: Tárlátogatás
Maximális létszám: 7 fő
Találkozópont: MNM Jegypénztár
🔹 Kézközelben a középkor (19:00)
Az Éremtár legnagyobb része a B gyűjtemény, amely a középkortól napjainkig tartalmaz vert pénzeket, és a készítésükhöz használt verőszerszámokat. Ezek közül láthatnak az érdeklődők válogatást. Elő kerül a szekrényekből többek között az afrikai karkötőpénz, az első magyar ezüstpénz, erdélyi aranyveret és verdei szerszámok is.
Programtartó: Kovács Enikő
Program típusa: Tárlátogatás
Maximális létszám: 7 fő
Találkozópont: MNM Jegypénztár
🔹 Az Éremtár antik gyűjteménye (20:00)
A Kutatók Éjszakáján egyedülálló lehetőség nyílik, hogy betekintést nyerjünk a Magyar Nemzeti Múzeum egyébként nem látogatható Éremtárába. A gyűjtemény csaknem 400 000 műtárgyat őriz, ebből mintegy 120 000 a különféle antik (görög, kelta, római, barbár és bizánci) érem. A program során ezeknek a gyűjteményi egységeknek a legkiemelkedőbb, legérdekesebb darabjaival ismerkedhetnek meg.
Programtartó: Vida István
Program típusa: Tárlátogatás
Maximális létszám: 7 fő
Találkozópont: MNM Jegypénztár
🔹 Régészeti fémek, fémfonalas leletek restaurálása (18:00)
Az ásatásokon előkerülő komplex anyagú leletek (fém-textil-bőr-üveg, ásvány), mint például a viseleti leletek, fémfonalas textilek mindig sok kérdést vetnek fel, az „in situ” felszedéstől kezdve a restaurátorműhelyben felmerülő kérdéseken keresztül a kiállításig. Fontos, hogy a leletek felszedése után ne teljenek el évek a restaurálásig, vagy ha elkerülhetetlen, akkor milyen körülményeket kell biztosítani, hogy megmenthető és kutatható legyen a műtárgy.
Viseleti leltek összetett anyag-kombinációi miatt, kezelésük nagy felkészültséget igényel. Hangsúlyozni érdemes az anyagvizsgálatok fontosságát, hasznos megismerni az egyre bővülő lehetőségeket. A rekonstrukció nélkülözhetetlen a készítéstechnika kutatásában, mert a restaurálás során tett megfigyelések segíthetik a kísérleti régészet gyakorlati munkáját.
Programtartó: Lengyel Boglárka
Program típusa: Műterem látogatás
Maximális létszám: 10 fő
Találkozópont: MNM Jegypénztár
🔹 Látogatás a Magyar Nemzeti Múzeum textilrestaurátor műtermében (19:00)
A Magyar Nemzeti Múzeum textil gyűjteményében található, illetve kiállítások alkalmával kölcsönzött ruhák, viseleti darabok, különféle textilek megőrzésének és helyreállításának kihívásokkal teli, érdekes és izgalmas munkafolyamatait mutatják be a múzeum munkatársai. A látogatók bejuthatnak a nagyközönség számára zárt világba, ahol a sok esetben pótolhatatlan, felbecsülhetetlen értékű műtárgyak kezelése zajlik. Megismerhetik a restaurátor szakma különleges eszközeit, technikáit és az alkalmazásukhoz szükséges képességeket.
Programtartó: Pataki Anikó
Program típusa: Műterem látogatás
Maximális létszám: 15 fő
Találkozópont: MNM Jegypénztár
🔹 Látogatás a restaurátor műtermekben (20:00; 21:00)
A Műtárgyvédelmi és Restaurátor Főosztály munkatársai bepillantást engednek az érdeklődőknek mindennapi munkájuk kihívásaiba és szépségeibe. Az éppen folyó helyreállítási munkák és projektek bemutatásával a látogatók megismerhetik a restaurátor szakma sokszínűségét, ennek elsajátításához szükséges különféle készségeket és képességeket, valamint közelről láthatják, hogy egy műtárgy kezelése során milyen eszközöket, anyagokat, technikákat alkalmaz egy restaurátor szakember. Mindezeken felül bemutatásra kerülnek azok az aktuális nemzetközi projektek és innovációs lehetőségek is, melyekben a főosztály munkatársai aktív szerepet vállalva segítik újfajta, zöld, fenntartható és világszinten is egyedülálló műtárgyvédelmi eljárások fejlesztését.
Programtartó: Lencz Balázs
Program típusa: Műterem látogatás
Maximális létszám: 15 fő
Találkozópont: MNM Jegypénztár

Történeti előadások 

🔸 Nagyítás | Ékszerek egészen közelről (17:30)
A múzeum gyűjteményébe nem feltétlenül szépségük okán kerülnek be a tárgyak. Az ékszerek azonban jó eséllyel a legvonzóbb darabjai lehetnek egy gyűjteménynek. Az előadásban szokatlan fókuszból, nagyító alatt vizsgáljuk az újkori gyűjtemény jeles darabjait. Fizikai valójuk, anyaguk, technikai megoldásaik mellett történetük, használatuk, keletkezésük és fennmaradásuk hosszú idejére vonatkozó kérdéseket tehetünk fel - jó eséllyel a válasz reményében.
Programtartók: Kiss Erika, Varga Sámuel
Program típusa: Interaktív bemutató és előadás
Maximális létszám: 40 fő
Helyszín: Széchényi-terem
🔸 A nemzeti jelképeink eredetéről (18:45)
A magyar Szt. Korona és a magyar címer a legfontosabb nemzeti jelképeik közé tartozik, ám az eredetük körül sok a bizonytalanság. A kutatók a Szent Korona keletkezésének idejét a 10. század végétől a 13. század végéig terjedő időközben valószínűsítették. A legújabb szempontok azonban egyre inkább arra mutatnak, hogy a koronánk mai formája, akárcsak a címerünk legkorábbi változata az egyik legkevésbé ismert, de kivételes jelentőségű árpádházi királyunkhoz, III. Bélához köthetőek. Az előadás igyekszik megvilágítani a történelmünk egyik alig ismert fénykorát, amikor a bizánci császári trón örököséből magyar király lett. III. Béla, az akkori Európa uralkodásra talán leginkább felkészült királya békét teremtett az országban, és Európa legfontosabb országai közé emelte a Magyar Királyságot. A király nemcsak új királyi palotát emelt Esztergomban, de megújította az uralkodói reprezentációt is, amikor bizánci mintára elkészíttette az új szentistváni ereklyékkel megerősített koronáját, használni kezdte a kettős keresztes győzelmi jelvényét, illetve összeállíttatta a ma ismert koronázási jelvényegyüttest. Ő volt az is, aki francia és német kereszteslovagok példája nyomán a pajzsára festette az első magyarországi címert.
Programtartó: Baják László
Program típusa: Előadás
Maximális létszám: 40 fő
Helyszín: Széchényi-terem
🔸 „Mit ér az ember, ha magyar” /Ady Endre/- cseh utazók magyarságképe a 19. század második felében (19:30)
Két nemzet egymásról kialakított képének formálásában az idők kezdete óta lényeges szerepet töltenek be az utazók. Ezek a vándorok az adott területen járva első kézből kapott információk alapján, ténylegesen az adott országban járva, írják le élményeiket, tapasztalataikat az adott kultúrát megfigyelve. Sokszor a saját nemzetük körében meglévő sztereotípiákat erősítenek, vagy éppen cáfolnak meg írásaikkal. Az előadás során a 19. század második felének hazánkban járt cseh utazóinak magyarságképét vizsgáljuk, útirajzaik, útleírásaik alapján.
Programtartó: Berta Erika
Program típusa: Előadás
Maximális létszám: 40 fő
Helyszín: Széchényi-terem
🔸 A Trónok harca és a muzeológus – Hogyan lehetnek valósághűek egy képzelt világ jelmezei? (20:15)
A Trónok harca sorozat sokak kedvence lett világszerte és hazánkban is. A sikerhez hozzájárulhatott, hogy a többszörösen díjazott jelmeztervező a valóság illúzióját megteremtve képzeletbeli földrészek nem létező lakóinak tervezett zseniális kosztümöket. Az előadásban sorra vesszük azokat a szempontokat, melyeket a valós történelmi korokat megidéző kosztümös filmekben sem szabadna háttérbe helyezni. A végére az is kiderül, hogy mi köze van mind ehhez a múzeumunk egyik legjelentősebb textilemlékének, Mátyás király trónkárpitjának.
Programtartó: Kollár Csilla
Program típusa: Előadás
Maximális létszám: 40 fő
Helyszín: Széchényi-terem
🔸 Értelem és érzelem. Divat és ékszer a 19. század első felében (21:00)
Az angol regényirodalom egyik legszebb és leghíresebb alkotását, Jane Austen mindmáig méltán népszerű művét 1811-ben adták ki először. Azóta számos sikeres film gondoskodott róla, hogy a történet szerethető és esendő figuráit szélesebb közönség megismerje. Az érzelmek nem csak a korszak regényeiben, hanem az ékszerekben is kódolva voltak. Az előadás kódfejtésre hívja a látogatókat, melynek során az ékszerek mellett a divat is nagy hangsúlyt kap.
Programtartó: Kollár Csilla
Program típusa: Előadás
Maximális létszám: 40 fő
Helyszín: Széchényi-terem

Tárlatvezetés 

🔹 Nőnek való vidék? Nők és ékszereik szerepe az 5-7. században: státusz, reprezentáció, identitás, kapcsolatok (17:00)
Mit jelentett a kora középkorban nőnek lenni, mikor a Római Birodalom után különböző barbár népek özönlik el a Kárpát-medencét, és elkezdődik egy az élet szinte minden területét érintő átalakulás. A nőik viseltének ránk maradt elemin, ékszereiken keresztül kíséreljük meg felvázolni, mit tudunk meg a ránk maradt erősen töredékes információkból a korabeli divatról, társadalmi helyzetükről, az őket körülvevő közösség kapcsolatairól, a nagy történelmi események lecsapódásán át a mindennapi életükről. A MNM Népvándorláskori gyűjteményeinek jelentős tárgyait, leletegyütteseit kiemelve várunk a szubjektív tárlatvezetésre. Otthoni böngészéshez ajánljuk virtuális kiállításunkat: https://museumapgallery.mnm.hu/nonek-valo-videk
Programtartó: Hajnal Zsuzsanna
Maximális létszám: 20 fő
Találkozópont: MNM Jegypénztár

Interaktív foglalkozások 

🔸 Nem minden arany, ami fénylik – anyagvizsgálatok a régészetben (18:00-22:00)
A foglalkozás keretében a látogatók bepillantást nyerhetnek a régészeti tárgyak anyagvizsgálati lehetőségeibe az MNMKK Archeometriai Laborjának munkatársaival. Bemutatjuk, hogyan vizsgálunk egy kerámiából vagy megmunkált kőeszközből készített vékonycsiszolatot polarizációs mikroszkópban. Emellett egy kézi XRF műszert is megtekinthetnek, mellyel változatos fémtárgyak összetételének mérési lehetőségeit mutatjuk be, sőt, a bátrabbak saját ékszereik aranytartalmát is megismerhetik. Végül pedig gyermek színezővel is készülünk.
Programtartók: Mengyán Ákos, Györkös Dorottya, Viktorik Orsolya
Program típusa: Interaktív foglalkozás
Helyszín: Rotunda
Ez a program nem regisztrációhoz kötött!

Bemutatók 

🔹 Divat és reprezentáció a kora vaskori Dunántúlon
Mit mesélnek az ékszerek egy olyan korszakról, amikor a Dunántúl vidékeit páratlan hatalmú harcosok uralták? Honnan érkeznek a Hallstatt-kor kincsei, és milyen sorsot szántak nekik viselőik és közösségeik? Ezekre a kérdésekre keressük a választ az előadás során, ahol közvetlen közelről lehet majd megcsodálni a történetek főszereplőit, az ékszereket.
Programtartó: Soós Bence
Időpont:18.00-18.30
Program típusa: Bemutató
Maximális létszám: 20 fő
Találkozópont: MNM Jegypénztár
🔹 Késő bronzkori ékszerek a Somló-hegyről
Az előadásban a hallgatóság a Somló-hegyen előkerült késő bronzkori kincsekből (I-III., V-VI.) ékszerekből kap betekintést. Megismerkedhetnek azzal, hogy a késő bronzkori emberek milyen módon rejtették el ezeket a bronz, arany és borostyán tárgyakat, hogyan viselhették és segítségükkel milyen Európa különböző pontjait kapcsolatrendszert deríthetünk fel a tárgyak mögött.
Programtartó: Tarbay János Gábor
Időpont:19.00-19.30
Program típusa: Bemutató
Maximális létszám: 20 fő
Találkozópont: MNM Jegypénztár
🔹 Hogy kerül a kétfejű sas az Árpád-kori Magyarországra? - Gondolatok a siklósi korongpár kapcsán
Egy késő-Árpád-kori ékszeregyüttes, egy kétfejű sassal díszített korongpár került a Magyar Nemzeti Múzeumba Jankovich Miklós gyűjteményéből, állítólag Siklósról. Jankovich az ott raboskodó Zsigmond királyhoz kötötte a leletet, később a (türingiai-hesseni) német eredetű Balog család jelvényének tartották. Ezekkel a német vonatkozásokkal szemben azonban az ékszerek kapcsolataiból, Siklós és az Árpád-kor végi politika helyzetéből kiindulva eltérő következtetéseket lehet levonni, közelebb a kétfejű sas megjelenési területéhez, a szeldzsuk-török és bizánci kultúrkörhöz.
Programtartó: Kiss Etele
Időpont: 20.00-20.30
Maximális létszám: 20 fő
Program típusa: Bemutató
Találkozópont: MNM Jegypénztár

Régészeti előadások 

🔸 Az elmúlt 500 év temetkezéseinek rejtett kincsei (18:00-18:20)
A középkorral immár nem tudjuk lezárni a régészetet, és az 1500-as évek utáni emlékeink is megannyi érdekességet rejtegetnek számunkra. Ezen korszak egyedülálló kincseiről szól majd az előadás, melyben személyes és páratlan történetek kelnek életre a temetkezéseinkben talált tárgyaknak köszönhetően, melyek máskülönben a feledés homályába vesztek volna.
Programtartó: Libor Csilla
Program típusa: Előadás
Maximális létszám: 45 fő
Helyszín: Lapidárium
🔸 A románkori Esztergom kincsei (18:30-18:50)
Ez a két tény — nemesfémet bányászó, illetve nemesfémet exportáló ország, s annak középkori fővárosa — egymaga elegendő ahhoz, hogy a románkori Esztergomban a magyarországi nemesfém-feldolgozásnak, az éremverésnek, ötvösségnek kulcspontját keressük. Írta Zolnay László közel hat évtizeddel ezelőtt Esztergom Kovácsi lelőhelyének kapcsán. Erről a keresésről szól ez az előadás.
Programtartók: Rózsa Zoltán, Szigeti Judit
Program típusa: Előadás
Maximális létszám: 45 fő
Helyszín: Lapidárium
🔸 Aranybánya, remete. Középkori pálosok az Abaúj-Hegyalján (19:00-19:20)
Az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, a pálos rend, középkori élete mítoszokkal, rejtelmekkel átszőtt epizód a magyar történelemben. Középkori történetükről, főleg megtelepedésükről, mindennapi életükről általános információk sora érhető el, ám egészen más, sokszínű világ bontakozik ki, ha egy-egy területet nagyító alá helyezünk. Az előadás a Zemplén nyugati szélén alakult kolostorok (Gönc, Göncruszka, Regéc, Középnémeti) legújabb kutatási eredményeiről (lézeres felmérések, középkori oklevelek) köztük a Telkibányán lévő aranybányászokkal egykor élő pálos kötődésekről számol be.
Programtartó: Pető Zsuzsa
Program típusa: Előadás
Maximális létszám: 45 fő
Helyszín: Lapidárium
🔸 Avar kor, Árpád kor. Településtörténeti kutatások az Erdélyi-medencében, a Maros mentén (19:30-19:50)
Erdély viszonylag ritkán lakott régió volt a korai középkorban, a 7-11. század között. Az avar korból ismert települések a Maros erdélyi középső folyása mentén, Marosújvártól Tövisig kerülnek elő. Az előadás egy jelenleg futó kutatási projektet mutat be, és válaszokat keres arra, hogy mi az oka e jellegzetes települési képnek.
Programtartó: Szenthe Gergely
Program típusa: Előadás
Maximális létszám: 45 fő
Helyszín: Lapidárium
🔸 Ékszerek az Árpád-kori falvakban (20:00-20:20)
Mikor és milyen ékszereket viseltek az Árpád-kori falvak lakói? Honnan ismerjük ezeket? Az ékszerek száma csak a gazdagságot jelölte? Voltak korosztályokra jellemző ékszerkészletek? Ezekre a kérdésekre választ keresve bepillanthatunk az Árpád-kori magyar falu társadalmába is.
Programtartó: Ritoók Ágnes
Program típusa: Előadás
Maximális létszám: 45 fő
Helyszín: Lapidárium
🔸 És a hagyma hol marad? – Egy késő római kori fibulatípus története (20:30-20:50)
A jelenleg tudományos megnevezés szerint hagymagombos fibuláknak nevezett, jellemzően késő római kori ruhakapcsolótűk gyakorlatilag hegemóniára tettek szert a 4. századi férfiviseletben. A tömegesen készült, öntött példányokon túlmenően, rendelkezünk viszonylag ritka, vékony lemezből összeállított darabokkal is, felületüket aranyozással, illetve gazdag berakásos díszítéssel látták el. Ezen darabok tulajdonosai nem ritka esetben a késő római elit soraiba tartozó, magasrangú hivatalviselők és katonatisztek lehettek.
Programtartó: Szabadváry Tamás
Program típusa: Elődás
Maximális létszám: 45 fő
Helyszín: Lapidárium
🔸 Várnától Jászladányig. A rézkori ékszerek társadalomformáló szerepe (21:00-21:20)
Az előadás bemutatja azokat az Alföldön előkerült arany és réz ékszereket, tárgyakat, melyek a Magyar Nemzeti Múzeum Őskori Gyűjteményének részét képezik. A tárgyak alapján felvázolható, hogy hogyan kapcsolódik a Kárpát-medencében megjelenő leletanyag a Balkánon ebben az időben kialakuló és virágzó fémműves műhelyekhez, és hogy ez hogyan változtatta meg a reprezentációs szokásokat.
Programtartó: Hegedűs Zsuzsa
Program típusa: Előadás
Maximális létszám: 45 fő
Helyszín: Lapidárium
🔸 Újkőkori táj: barlangok és lakódombok (21:30-21:50)
Az ember nem élhet önmagában és légüres térben sem. Minden olyan kapcsolat és tevékenység, mely a környezetre és másokra hat, szükségszerűen tájat hoz létre. A végtelen számú változat közül az újkőkori tájak egzotikusnak tűnhetnek. Mit keresett és mit talált az újkőkori ember a barlangokban? Mások meg miért gyújtották fel a saját házaikat? A furcsának tűnő kérdésekre igyekszik az előadás válaszokat találni a táj fogalmán keresztül.
Programtartó: Füzesi András
Program típusa: Előadás
Maximális létszám: 45 fő
Helyszín: Lapidárium
A Kutatók Éjszakája alkalmából a múzeumi bolt 22:00-ig tart nyitva, ahol a múzeum különböző kiállításaihoz, gyűjteményeihez kapcsolódó kiadványokat, egyéb magyar és idegen nyelvű könyveket, képeslapokat, emlékérméket, és kiemelkedő minőségű ajándéktárgyakat lehet kapni.

Diákprogramok

KINCSKERESŐ

🔸 Ősi kincsek nyomában
Vértezd fel magad az ősök erejével és találj rá a kincsre! Kalandozz az őskőkorban vagy az ókori Pannóniában és fedezd fel az izgalmas rejtvények világát! Kincskeresésre hívjuk az osztályokat, amely során izgalmas és egyedi tárgyakon keresztül ismerhetik meg a Kárpát-medence több ezer éves történetét.
Korosztály: 2-4. osztály
Program időtartama: 60-75 perc
Időpontok: 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30
🔸 Középkori kincskereső
Mi vehette körül István királyt még életében? Mit hagyott hátra? Milyen volt a lovagok élete? Mátyás király udvarában vajon tényleg olyan fényűző élet volt? Milyen különleges képességekkel kell rendelkezni, hogy valaki ilyen nyomozásba kezdjen? Lépj be a kutatók világába és derítsd ki a történelem titkait!
Korosztály: 5-8. osztály
Program időtartama: 60-75 perc
Időpontok: 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30
Felhívjuk kedves látogatóink figyelmét, hogy a program nem vezetett túra, a kincskereső feladatlapokkal az osztályok önállóan járhatják végig a Kelet és nyugat határán vagy Állandó történeti kiállítás I. című kiállításunkat.

RAKTÁRLÁTOGATÁS

🔹 Szereted a történelmet és szívesen foglalkoznál műtárgyakkal?
Fontos számodra a kultúra és a múlt nyomainak megóvása vagy egyszerűen kíváncsi vagy mi minden rejtőzik egy múzeum raktárában, elzárva látogatók elől? Régész, történész-muzeológus, restaurátor pontosan mivel is foglalkoznak? A Kutatók Éjszakája alkalmával most számos gyűjtemény megnyitja kapuit, hogy muzeológus, történész, művészettörténész, restaurátor meséljen a szakma valódi arcáról.
🔹 Kulisszajárás az ország legnagyobb éremgyűjteményében
Egy igazi numizmatikai bemutató első kézből az Éremtárban, ahol a vaskos szekrények több száz év emlékét őrzik. Antik kincsek, valaha volt magyar pénzérmék és kitüntetések várják a kíváncsi tekinteteteket, hogy közösen meséljenek saját történetükről és a szakma valódi mindennapjairól.
Korosztály: 9-12. osztály
Program időtartama: 45-60 perc
Időpontok: 11:00; 12:00; 13:00
Maximális létszám: 7 fő
🔹 Örökségünk megőrzése | Beszélgetés a restaurátor szakma kihívásairól és szépségéről
Egy szakma, ami talán az egyik legnagyobb precizitást igényli. Kezükben tarthatják a múlt darabjait, sőt, kivételes képességeiknek köszönhetően ápolják, újjá varázsolják és megőrzik a jövőnek. Járjátok körbe a restaurátor műhelyt, hogy testközelből megfigyelhessétek ezt a nehéz, ám annál szebb szakmát.
Korosztály: 9-12. osztály
Program időtartama: 45-60 perc
Időpontok: 10:00; 13:00
Maximum létszám: 15 fő
🔹 A Fényképtár kincsei
A program résztvevői megismerkedhetnek különleges, 19. és 20. századi fényképfajtákkal, és kézbe vehetnek különböző anyagokra készített fotográfiákat, például dagerrotípiát, ferrotípiát, üveglapra készült dia felvételt. Kiderül, mi a különbség a digitális fényképezés és a 2000-es évek előtti analóg fényképezés között, hogyan készültek a fotográfiák az analóg korszakban, és a résztvevők bepillantást nyerhetnek egy fotótörténész-kurátor munkájába is.
Korosztály: 9-12. osztály
Program időtartama: 45-60 perc
Időpontok: 12:00; 13:00
Maximum létszám: 10 fő
🔹 Mit csinál, hol dolgozik egy művészettörténész muzeológus?
Megannyi csodálatos festmény néz vissza ránk a múzeumok, kastélyok, várak falairól vagy épp a könyvek lapjairól. Csodálkozva állunk meg előttük és próbáljuk minden részletét meglátni. Vajon mi mindent lehet egy festményből megtudni? Milyen titkokat őriz, amelyek csak arra várnak, hogy felfedjék? Lépj be a Történelmi Képcsarnok raktárába, hogy egy művészettörténész szemével láthass.
Korosztály: 9-12. osztály
Program időtartama: 45-60 perc
Időpontok: 10:00
Maximum létszám: 15 fő
🔹 „Na ez mi?” A muzeológus munkájának legizgalmasabb része
Miből is állhat egy muzeológus munkája? Rengeteg nyomozásból! Apró mozaik darabokat kell keresni és összeilleszteni a megfelelő helyen. Mindeközben egy régen letűnt élet nyomai bontakoznak ki előtte minden bánatával és boldogságával. Egy tárgy, de szász lehetséges történet. Melyik lehet a megoldás és vajon minden kérdésre kaphatunk választ?
Korosztály: 9-12. osztály
Program időtartama: 45-60 perc
Időpontok: 10:00; 11:00
Maximum létszám: 15 fő
🔹 Nagyítás- ékszerek egészen közelről
A múzeum gyűjteményébe nem feltétlenül szépségük okán kerülnek be a tárgyak. Az ékszerek azonban jó eséllyel a legvonzóbb darabjai lehetnek egy gyűjteménynek. Az előadásban szokatlan fókuszból, nagyító alatt vizsgáljuk az újkori gyűjtemény jeles darabjait. Fizikai valójuk, anyaguk, technikai megoldásaik mellett történetük, használatuk, keletkezésük és fennmaradásuk hosszú idejére vonatkozó kérdéseket tehetünk fel - jó eséllyel a válasz reményében.
Korosztály: 9-12. osztály
Program időtartama: 45-60 perc
Időpontok: 11:00
Maximum létszám: 25 fő

További ajánlataink

2024.01.01. - 2024.12.31.
2024.01.01. - 2024.12.31.
2024.01.01. - 2024.12.31.
2024.01.01. - 2024.12.31.
2024.11.22.
2024.11.22.
2024.11.26.
Magyar Nemzeti Múzeum programok 2024 Budapest
Asszonyok a 1848-as forradalom és szabadságharc idején | Múzeumakadémia
2024.11.28.
Magyar Nemzeti Múzeum programok 2024 Budapest
Filmklub: az ókori Róma hagyatéka | Egyház és társadalom
2024.11.29.
2024.11.29.
Tematikus tárlatvezetések a Magyar Nemzeti Múzeumban 2024
Ragyogj! - Ékszerek ideje | Kurátori tárlatvezetés Pető Zsuzsával
2024.11.30.
Magyar Nemzeti Múzeum programok 2024 Budapest
Vonalvezetés | Múzeumi rajzszakkör felnőtteknek: A lovagkor
2024.12.01.
Magyar Nemzeti Múzeum programok 2024 Budapest
Csengőszó | Adventi családi nap
2024.12.03.
Magyar Nemzeti Múzeum programok 2024 Budapest
A korongolt edények megjelenése a Kárpát-medencében | Múzeumakadémia
2024.12.05.
Magyar Nemzeti Múzeum programok 2024 Budapest
Babával a múzeumban | Ragyogj! - Ékszerek ideje - időszaki kiállítás
2024.12.07.
Magyar Nemzeti Múzeum programok 2024 Budapest
Adventi sürgés-forgás a múzeumban | Apróságokkal a múzeumban!
2024.12.07.
Magyar Nemzeti Múzeum programok 2024 Budapest
Múzeumi dallamok | Karácsony
2024.12.10.
Magyar Nemzeti Múzeum programok 2024 Budapest
Csinos asszony és takaros lakás a 19. század második felében – Textiltechnikák a szépség szolgálatában | Múzeumakadémia
2024.12.12.
Magyar Nemzeti Múzeum programok 2024 Budapest
Babával a múzeumban | Ünnep a múzeumban - élő múzeum
2024.12.12.
2024.12.12.
Tematikus tárlatvezetések a Magyar Nemzeti Múzeumban 2024
Ragyogj! - Ékszerek ideje | Kurátori tárlatvezetés Hegedűs Zsuzsával
2024.12.13.
Magyar Nemzeti Múzeum programok 2024 Budapest
Boszorkányok és kirakatperek | Élő múzeum
2024.12.14.
Magyar Nemzeti Múzeum programok 2024 Budapest
Vonalvezetés | Múzeumi rajzszakkör felnőtteknek: Hunyadi Mátyás udvara
2024.12.15.
Magyar Nemzeti Múzeum programok 2024 Budapest
Ép testben ép lélek + | Múzeumi jóga x tárlatvezetés
2024.12.19.
Magyar Nemzeti Múzeum programok 2024 Budapest
Filmklub: az ókori Róma hagyatéka | A hadtudomány fejlődése
Találatok száma: 23

Atlantic Hotel*** Budapest

Atlantic Hotel*** Budapest

Az Atlantic Hotel*** Budapest a város szívében, a lüktető élet közelében épült, a vendégeket mégis csendes, barátságos környezet fogadja. Budapest nevezetességei, az üzleti és szórakozó negyed néhány perc alatt elérhető.

Atrium Fashion Hotel Budapest

Atrium Fashion Hotel Budapest

Az Atrium Fashion Hotel a pesti városközpontban, a Blaha Lujza tér mellett található. Az egyedi belsőépítészeti stílusú, a legmodernebb trendeknek megfelelően kialakított szálloda új minőséget képvisel Budapesten.

Hotel City Inn**** Budapest

Hotel City Inn**** Budapest

Budapest új belvárosában, a Corvin Sétányon található Budapest újépítésű modern belvárosi szállodája a Hotel City Inn****, ahol kényelmes, modern szobákkal, konferenciatermekkel, wellness részleggel várjuk Kedves Vendégeinket. Szállodánk számos szobatípusa között mindenki talál ízlésének és igényeinek ...

Hotel Gloria Budapest City Center * * *

Hotel Gloria Budapest City Center * * *

Magas színvonalon 3 csillagos árakkal működő magánszálloda, félúton a repülőtér és a városközpont között. Házunk a csendes, zöldövezeti Tisztviselőtelepen található. Szállodánk légkondicionált étteremmel és konferenciateremmel, drinkbárral, zárt parkolóval, business centerrel várja kedves vendégeit. 26 ...

Hotel Nemzeti Budapest Mgallery by Sofitel

Hotel Nemzeti Budapest Mgallery by Sofitel

Budapest belvárosában, Hotel Nemzeti Budapest néven nyitotta meg első magyarországi MGallery szállodáját az Accor Csoport. A felső kategóriás MGallery kollekcióhoz 18 országban közel 100 szálloda tartozik, exkluzív, személyre szabott, felejthetetlen élményeket biztosítva vendégeiknek. Az első budapesti ...

Hotel Palazzo Zichy**** Budapest

Hotel Palazzo Zichy**** Budapest

A négycsillagos butik hotel, amely egy XIX. századi főúri rezidenciából lett kialakítva, 2009 óta fogadja a vendégeket 80 jól felszerelt modern stílusú szobával. A homlokzat és az épület számos belső eleme megőrizte a régi palota szépségét, amely a híres nemesi család, Gróf Zichy Nándor és családja ...

Impulso Fashion Hotel**** Budapest

Impulso Fashion Hotel**** Budapest

Szállodánk Budapest belvárosában várja kedves vendégeit akár üzleti útjukon, akár családi vagy baráti pihenésük során keresnek egy meghitt pihenőhelyet. A szálloda a Blaha Lujza tértől 5 percnyi sétára helyezkedik el, így bármikor könnyedén megközelíthető. Vendégeink igényeit szem előtt tartva 142 tágas, jól ...

Kozmo Hotel Suites & Spa Budapest

Kozmo Hotel Suites & Spa Budapest

Minden részlet számít a tökéletes vendégélmény biztosításához. A Kozmo Hotel minden, kifinomult esztétikával kialakított szobájában és lakosztályában érződik a meleg vendégszeretet. A kényelmes bútorzat, a puha pamut-textiliák és a Penhaligon´s fürrdőszobai bekészítések mind otthonossá teszik a ...

Novotel Budapest Centrum****

Novotel Budapest Centrum****

A Novotel Budapest Centrum szálloda Budapest központjában, az 1911 óta ezen a helyen működő Palace szálló kibővítéseként, a leggyakrabban használt közlekedési útvonalak, a Nagykörút és a Rákóczi út kereszteződésének közelében található. A hotel étterme még őrzi a hagyományt, amelynek neve Palace ...

Triple M Hotel *** Budapest

Triple M Hotel *** Budapest

A Triple M Hotel, Budapest egyik legfrekventáltabb utcájában helyezkedik el. Közel a turisták által kedvelt sétáló negyedhez, Ráday utca kínálta éttermek és galériákhoz, a budai oldalon fekvő Gellért fürdő és Citadella egy kellemes 15 perces séta alatt érhető el, ahogyan a Corvin bevásárlóközpont is. ...

1 2 3   
Találatok száma: 1

Magyar Nemzeti Múzeum Kávéház

Magyar Nemzeti Múzeum Kávéház

A kávézó hétfő kivételével, nyitvatartási időben, gazdag étel-ital kínálattal várja a múzeumba látogatókat a középkori kőemlékeket bemutató hangulatos térben.

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Szeretne nálunk megjelenni ajánlatával? ÚJ PROGRAMOK HIRDETÉSE

Kiemelt ajánlatok

Közeli ajánlatok

Budapesti orgonakoncertek 2024. Majestic Sounds orgonakoncertek a Belvárosi Szent Mihály templomban Budapesti orgonakoncertek 2024. Majestic Sounds orgonakoncertek a Belvárosi Szent Mihály templomban
  • Budapest
  • V. kerület - Belváros-Lipótváros
2024. november 22. (péntek)
Bibliamúzeum időszaki kiállítás 2024. Egeknek egei: Gyarmathy Tihamér – A gondolat festett terei Bibliamúzeum időszaki kiállítás 2024. Egeknek egei: Gyarmathy Tihamér – A gondolat festett terei
  • Budapest
  • IX. kerület - Ferencváros
2024. november 19. (kedd) - 2024. november 23. (szombat)
Meccsnézés Budapesten minden nap a Stifler32-ben, szurkoljatok nálunk egész éjjel! Meccsnézés Budapesten minden nap a Stifler32-ben, szurkoljatok nálunk egész éjjel!
  • Budapest
  • VII. kerület - Erzsébetváros
2024. november 18. (hétfő) - 2024. november 24. (vasárnap)

Figyelmébe ajánljuk!

Magyar Nemzeti Múzeum Budapest Magyar Nemzeti Múzeum Budapest
  • Budapest
  • VIII. kerület - Józsefváros

Érdemes felkeresni!

Stifler32 Bar & Club Budapest Stifler32 Bar & Club Budapest
  • Budapest
  • VII. kerület - Erzsébetváros
Imagine Budapest - Tematikus városnéző séták Imagine Budapest - Tematikus városnéző séták
  • Budapest
  • V. kerület - Belváros-Lipótváros
Kemenes Cukrászda és Bisztró Vámház körút Kemenes Cukrászda és Bisztró Vámház körút
  • Budapest
  • IX. kerület - Ferencváros

EZ IS ÉRDEKELHETI!

Szeptember utolsó hétvégéje. Kutatók éjszakája Szeptember utolsó hétvégéje. Kutatók éjszakája

A kutatók éjszakája egy Európa-szerte megrendezett ingyenes eseménysorozat a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítésére. Minden évben szeptember utolsó hétvégéjén lehet bepillantani a különböző tudományterületek titkaiba.

Kapcsolat, elérhetőség
Szeretné aktiválni elérhetőségeit az oldalon? Partner információ

Országos eseménynaptár

KeSzeCsüSzoVa
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Megadott intervallumban:
-tól
-ig

Prémium program

Érdekelnek a hirdetési lehetőségeink ?
Kérlek, küldj e-mailt az info@programturizmus.hu címre!